Už se nemůžete dočkat, až se vrhnete na první zeleninu? Tyhle 3 druhy sklidíte nejdřív

S prvními výsevy na venkovní záhony můžete začít už v únoru (do skleníku můžete vysévat už v lednu) a když na to půjdete chytře, první zeleninu sklidíte už v březnu (nebo koncem února ve skleníku). Z principu je jasné, že nejrychleji sklidíte zeleninu, která je raná a semínka se se mohou vysévat přímo do země.

Listový salát
Info ikona

Listové saláty (nehlávkové odrůdy sklidíte za 3 - 6 týdnů)

Hlávkový salát sklidíte zhruba za 3 měsíce od výsevu, ale když sáhnete po salátových odrůdách určených k řezu, můžete rodině naservírovat čerstvý salát ze zahrádky už za 3 týdny. U salátů k řezu většinou nenecháváte rostlinu tvořit hlávku, ale řežete nebo otrháváte rovnou lístky. Sklizeň je tak průběžná a začít s ní můžete už ve chvíli, kdy rostlina vyžene prvních pár listů. 

Chladnější počasí snesou, a na venkovní záhon nebo do truhlíku je můžete vysít už v únoru, nejčastěji salátové mixy. Skvělé jsou Misticanza nebo Mesclun. Samostatně můžete takto brzy vysít salát Hardy, červený Red Salad Bowl, Rubinette nebo Till. A bez obav se můžete pustit i do špenátu.

Všechny ostatní saláty můžete na venkovní záhony vysít v klidu v březnu a dle odrůd je sklidíte od dubna do začátku června. Ve skleníku vše posuňte o měsíc dřív, ale nezapomeňte saláty pravidelně zalévat.

Domácí ředkvičky
Info ikona

Ředkvičky (sklizeň za 3 - 5 týdnů)

Ředkvičky jsou zeleninou krátkých dní a většina odrůd má tendence vybíhat do květu (a dřevnatět), jakmile se víc oteplí. Všechny druhy tak můžete vysévat už na přelomu února a března, do skleníku opět o zhruba měsíc dřív. 

Nejranějšími odrůdami ředkviček jsou Rudi, Ria nebo Eiszapfen a když je budete průběžně dosévat až do dubna ve 14 denních intervalech, zajistíte si sklizeň čerstvých bulviček na celé jaro.

Kedlubny (sklizeň za 6 - 8 týdnů)

Vegetační doba (tedy čas od výsevu do sklizně) se u různých druhů kedluben výrazně liší. Existují takové, které sklízíte už za 50 dní, u jiných si ale počkáte i 4 měsíce. Obecně platí, že bílé odrůdy sklízíte dříve než modré, ale samozřejmě existují výjimky. Spolehlivě nejranějšími odrůdami jsou Moravia a Dvorana.

Kedlubny se velmi často předpěstovávají, je to jistější, na druhou stranu se přesazením sazenice do záhonu jejich růst zpomalí. Jestli chcete, můžete zkusit i přímý výsev do záhonu a pozdější vyjednocení. U obou způsobů pěstování se můžete do kedluben pustit už v únoru.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada