KVÍZ: Těšíte se na jaro? Zpříjemněte si čekání a vyzkoušejte si své znalosti o jarních rostlinách. Zjistíte, jak na tom ve skutečnosti jste

Jarní rostliny
Info ikona

Jarní rostliny jsou nedílnou součástí jarního osázení nádob a truhlíků. Už víte, co si letos vysadíte?

Většina z nás s nadějí vyhlíží z okna a nemůže se dočkat jara. Pravda, zima nás bude ještě chvíli trápit, ale tak je to v pořádku, však příroda má vše dobře vymyšlené. Vy tak máte čas na další plánování zahrady, přípravu na první výsevy semínek nebo jen můžete v klidu čerpat inspiraci z některé nové knihy, kterou jste dostali od Ježíška. Pokud se také nemůžete dočkat toho pravého jara s rozkvetlými květy, zkuste si prozatím náš kvíz, kde jsme pro vás ukryli 10 jarních rostlin, které určitě znáte, nebo minimálně tušíte. Sami pak uvidíte, jak na tom ve skutečnosti se svými odbornými znalostmi opravdu jste.

První otužilci už své květy dávno ukázaly

Některé druhy jarních rostlin už opravdu své krásné květy předvedly, přičemž některé z nich s přehlídkou začaly již v období kolem Vánoc. V této době už kvetou čemeřice, které můžete mít jak ve volné půdě, tak v nádobě někde na balkoně. Někde už začínají kvést sněženky a bledule, či talovíny, přičemž tato zdánlivě křehká kvítka se nezaleknou ani mrazu, ani sněhu. O většině jarních rostlin jsme na našich stránkách již psali, s jinými vás teprve postupně seznámíme.

V přírodě dejte pozor na chráněné druhy: netrhat, pouze se kochat!

Mnoho z dříve naprosto běžných rostlin je v současné době řazeno do chráněných a ohrožených druhů. Mezi takové druhy patří třeba sněženka podsněžník či bledule jarní, které ve volné přírodě rozhodně nesmíte trhat či si je vyrývat. Pokud byste tak totiž učinili a někdo vás načapal, počítejte s pěknou pokutou. Chráněná je také zcela běžná sasanka hajní, která vytváří nádherné, bíle kvetoucí koberce v listnatých lesích. Ani sasanku, byť si myslíte, že pro pár kousků z lesa by se svět nezbořil, si opravdu odnést nesmíte. Aby vás ale přešli choutky donést si některou z chráněných rostlin z lesa domů, mohu vás uklidnit, že na vaší zahradě by takové rostliny stejně dlouho nerostly. Je to z důvodu určité symbiózy rostlin se stromy, u kterých rostou. Takové podmínky na své zahradě nikdy neuděláte, takže pokud takové rostliny chcete, buď požádejte sousedy, kteří vám mohou dát cibule či sazeničky, nebo si je zkrátka zakupte v zahradnictví.

Proč bych si kvíz měl vyzkoušet? Je to jen pro vaše dobro

Možná si říkáte, k čemu bych si měl dělat nějaký kvíz? Tak vězte, že procvičením názvů jarních rostlin děláte dobrou věc hlavně pro sebe. Nejen, že si ověříte, že opravdu jednotlivé rostliny poznáte, ale třeba získáte inspiraci a některou z uvedených rostlin si na svoji zahradu pořídíte. V poznávačce jsme ukryli celkem 10 jarních rostlin, které jsou opravdu známé, takže se určitě nestane, že byste nevěděli ani jeden název. Na konci kvízu se pak dozvíte, zda se opravdu máte čím chlubit, nebo bude lépe, když si pár rostlin raději ještě zopakujete.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada