Pelargonie mají mnoho tváří

Skupina 1: Převislé muškáty

Převislé muškáty (Pelargonium peltatum) s dlouhými kaskádami květů jsou klasické květiny do bohatě kvetoucích balkonových truhlíků. Zvlášť oblíbené jsou nenáročné odrůdy s jednoduchými květy, které rychle rostou. Příkladem jsou odrůdy ze série ’Cascade’ nebo známá růžová odrůda ’Ville de Paris’. Odrůdy s poloplnými a plnými květy jsou naproti tomu kompaktnější. Jelikož jejich květy se při vytrvalém dešti slepují, je pro ně vhodné zastřešené stanoviště.

Vonné muškáty
Info ikona

Vonné muškáty

Skupina 2: Vonné muškáty

Hlavní roli u nich nehrají květy, ale listy. Vonné muškáty nabízejí bezpočet variant, z nichž každá překvapí zvláštní vůní, například ’ChocolatePeppermint’ (čokoláda), ’QueenofLemons’ (citron), ’PurpleUnique’ (pomeranč), ’Bourbon’ (růže), ’Lady Plymouth’ (máta peprná), ’Orsett’ (peprně citronová, foto). Skvěle se tedy hodí k ochucení pokrmů a nápojů.

Skupina 3: Mezidruhoví kříženci

Jsou novinkou mezi muškáty: mezidruhové odrůdy vznikly křížením, například převislých a vzpřímených pelargonií. Výsledkem jsou mimořádně nenáročné, otužilé a vytrvale kvetoucí rostliny, například odrůdy ze série ’Xtreme’. Rychle rostou a v průběhu léta dorůstají do velkých, silných rostlin.

Velkokvěté muškáty
Info ikona

Velkokvěté muškáty

Skupina 4: Velkokvěté muškáty

Původně byly velkokvěté muškáty (Pelargonium × grandiflorum) pokojovými rostlinami. Jejich odolné nové odrůdy však už nějakou dobu obohacují také sortiment balkonových rostlin. Zvláštností jsou jejich květy, většinou nápadně velké a s půvabnou kresbou.

Tyto muškáty rostou vzpřímeně a kompaktně a typické jsou pro ně listy zubaté na okrajích. Například odrůda ‘Clarion Violet’ má sytě růžové květy s tmavým okem, ‘Velvet Red’ má sametově nachové květy. Velkokvětým muškátům vyhovuje chráněné stanoviště.

Skupina 5: Vzpřímené muškáty

Vzpřímené muškáty (Pelargonium × zonale) nadchnou obrovskou rozmanitostí odrůd. Většinu zdobí kulovitá květenství poloplných a plných květů, bílých či nesoucích nejrůznější odstíny růžové, fialové, červené či oranžové, často s výrazným okem ve středu, jako například u odrůdy ‘Grandeur Light Pink Splash’. Relativní novinkou jsou tzv. stelary, které zaujmou hvězdicovitými květy (odrůdy ze sérií ’Stellar’ a ’Graffiti’).

Muškáty okrasné listem
Info ikona

Muškáty okrasné listem

Skupina 6: Muškáty okrasné listem

Podskupina vzpřímených muškátů, která se vyznačuje barevně zajímavými listy s nádhernou kresbou. Listem okrasné muškáty (Pelargonium × hortorum) mají dlouhou tradici, v Anglii se pěstovaly už v 18. století. Kromě okrasných listů nesou půvabné drobné květy. K novošlechtěným patří například odolné odrůdy ze série ’Pelgardini’.

Příbuzenstvo se nezapře

Muškáty patří do stejné čeledi jako kakosty (Geranium), oblíbené záhonové rostliny. Na rozdíl od kakostů nejsou však v našich podmínkách zimovzdorné a na podzim vyžadují přenesení do mrazuvzdorného příbytku. Podoba obou rodů mate: když byly muškáty před 300 lety dovezeny z jižní Afriky do Evropy, zprvu byly nesprávně řazeny mezi kakosty.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada