Kávová sedlina je pro rostliny výborná: nádherně po ní rostou a kvetou, některé ji ale nesnesou

Pro rostliny jen to nejlepší: pořádné „kafe“

Svým rostlinám vždy chceme dopřát jen to nejlepší, a právě dodání živin hodně napomáhá k udržení jejich dobrého zdravotního stavu. Samozřejmě, můžeme zakoupit hnojiva, ale upřímně, kdo dnes chce utrácet peníze za něco, co ani není potřeba? Pokud jste milovníci dobré, zrnkové kávy, máte vyhráno. Čajomilci musí oslovit ostatní členy rodiny, aby kávovou sedlinu střádali. Kávová sedlina je totiž velmi cenné hnojivo, které obsahuje důležité minerály jako je fosfor, hořčík, dusík a draslík. Díky těmto živinám rostliny dobře zalistí, kvetou, případně plodí. Je tedy zřejmé, že káva je životabudičem nejen pro nás, ale i pro naše rostliny. Odteď tedy kávovou sedlinu pěkně střádejte, nasušte a naučte se ji používat.

Na co je dobrá kávová sedlina: dokáže vylepšit vlastnosti půdy a žížaly ji milují

Kávová sedlina přidaná do substrátu či volné půdy na venkovních záhonech má celou řadu prospěšných vlastností. Půda je díky ní kyprá, vzdušná a také drží více vlhkosti. Mezi užitečnými živočichy najdeme také jednoho milovníka kávy, jsou jimi žížaly. Díky tomu, že do půdy přidáme sedlinu zároveň přilákáme tyto malé a nezbytné pomocníky, bez kterých bychom asi těžko měli pořádnou úrodu.

Co lze hnojit kávovou sedlinou

Kávová sedlina snižuje pH půdy a okyseluje ji, to ocení především vřesovištní rostliny jako jsou rododendrony, azalky, borůvky, vřesy či hortenzie. Nepohrdne ani zelenina, třeba taková rajčata či jahody vám za trochu kávy budou rovněž vděčné. Někdo kávovou sedlinu aplikuje také přímo na unavený trávník, který tím také dostane životabudič a zazelená se. K těmto rostlinám můžete sedlinu nasypat buď sušenou, kdy ji mírně zahrabete do půdy kolem rostliny, nebo lze vychladlý „lógr“ vylít přímo s trochou kávy opět poblíž těchto rostlin. Dobrou zprávou je, že vůně kávy, kterou tak milujeme, odpuzuje slimáky i některé škůdce, takže její využití má hned další a mimořádný význam.

Kávu dopřejte i pokojovým rostlinám

V rámci péče o pokojové rostliny, kterou jim teď v zimě věnujeme mnohem více, nezapomeňte dopřát kávovou kúru i jim. Například takové orchideje, bramboříky, vánoční kaktusy či africké fialky, vám za trochu kávy vážně poděkují, a to nejlépe jak umí: svými květy.

U těchto rostlin to s kávou vážně nezkoušejte

Kávová sedlina sice obsahuje řadu živin, ale zároveň mění půdní reakci, a to ne vždy ke spokojenosti rostlin. Třeba takové sukulenty by aplikaci kávové sedliny nezvládly a rychle byste o ně přišli. Zrovna tak, kdyby vás napadlo přilepšit na jaře levanduli či bylinkám nebo oleandrům, ani zde se nesetkáte s nějakým vděkem. Zkrátka pro tyto rostliny použijte jiná hnojiva, nebo chcete-li být přírodní, třeba banánovou slupku, i ta je totiž doslova „nabouchaná“ živinami.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada