Osázejte truhlíky těmito rostlinami a všichni kolemjdoucí vám budou jen tiše závidět

Do první pětky osvědčených balkonových rostlin patří samozřejmě pelargonie neboli muškáty a to jak převislé kultivary (Pelargonium peltatum), tak i ty vzpřímené (Pelargonium zonale). Převislé muškáty vytvářejí nejbohatší, velmi dlouhé převisy s jednoduchými květy. Muškáty jsou vynikající tím, že zvládnou růst na plném slunci a zvládají krátké přísušky (občas je zapomenete zalít) a kvetou až do zámrazu. Aby vám muškáty dlouho kvetly, musíte poctivě a pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství, která se jednoduše vylomí. A víte, kdo je právě muškáty úplně posedlý? Dlouhozobka svízelová, motýl z čeledi lišajovitých, který svým zavalitým tělem, dlouhým sosákem a třepotavým způsobem letu může připomínat kolibříka.

Přírodní repelent s vůní citronu

Chcete-li se díky rostlinám na okenním parapetě zbavit také otravného hmyzu, především much a komárů, doporučuji vonné muškáty (Pelargonium odoratissimum) s velmi výraznou vůní. Tyto muškáty svoji vůni šíří zejména v podvečer, kdy právě komáři začínají útočit nejvíce. A právě jejich silná, citronová vůně je spolehlivě odradí.

Dalším favoritem jsou surfinie neboli drobnokvěté petunie. Nejčastější skupinou jsou tzv. Million Bells (nebo také minipetunie) a již dle názvu značí, že velmi bohatě kvetou. Surfinie jsou vlastně převislé petunie, ale oproti nim mají více drobnějších květů a vydrží kvést až do prvních mrazíků. Surfinie jsou odolné vůči dešti a větru.

Vyzkoušet musíte také Aztécké zlato ´Santiago´

Pod tímto záhadným názvem se skrývá Sanvitálka (Sanvitalia procumbens), což je naprostá sázka na jistotu. Nejen, že kvetou velmi, ale velmi bohatě a doslova přetékají z truhlíku, kvetou také až do prvních mrazíků, někdy v květu pokračují i v listopadu (zdá se nemožné, leč se stává). Sanvitálky jsou také velmi odolné vůči letním vedrům a jsou velmi dekorativní ve spojení s dalšími letničkami.

No a co by to bylo za osázené truhlíky, kdybychom nevysadili lobelky. Lobelka převislá (Lobelia richardii) kvete velmi bohatě a to dokonce i v polostínu či stínu. Na výběr máme z několika barev, nejoblíbenější však zůstává modrá. Její předností je především to, že bohatě kvete i v horkém létě.

Že máte pořád volné místo v truhlíku? Pak doporučuji vějířovku nezlomnou (Scaevola aemula), která roste bujně a bohatě kvete, přičemž její převisy dosahují až 60 cm a kvete až do prvních mrazíků.

Sanvitalia procumbens
Info ikona

Pro lenivé pěstitele tu máme samočistící rostliny

Ano, slyšíte dobře. Aby vám nejen balkonové rostliny v truhlíku déle a bohatě kvetly, musíte jim pravidelně odstraňovat odkvetlé květy. Ale, mezi našimi favority existuje skupina tzv. samočistících rostlin, kde tento pro někoho otravný úkon dělat nemusíte, protože chytrá rostlina se odkvetlých květů zbaví úplně sama. Jen škoda, že se tyto rostliny neumí i sami zalít, že? Mezi samočistící rostliny patří například zmiňované sluníčko sanvitálka, surfinie, a vějířovka.

Balkonové rostliny vyžadují pravidelnou závlahu, výhodné jsou samozavlažovací truhlíky. Aby bohatě kvetly, potřebují dostatek živin a pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Za trochu péče se vám pak odvděčí bohatou záplavou květů.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada