Vysaďte si léto - vysaďte si petúnie

Tradiční a osvědčené petúnie 

U petúnií (Petunia) se rozlišují vzpřímeně rostoucí velkokvěté odrůdy, odrůdy ze skupiny Multiflora s menšími květy a silně rostoucí převislé petúnie. Platí přitom, že čím větší květy, tím jsou rostliny citlivější na vítr a déšť. Na chráněných stanovištích skvěle vypadají velkokvěté odrůdy, naexponovaných místech zvolte raději odrůdy s menšími květy, které vypadají dobře i po dešti.

Million bells
Info ikona

Minipetúnie "million bells" kvetou květy různých barev, vždy ale mají žlutý střed.

Minipetúnie alias million bells 

Zástupci rodu Calibrachoa se pro svou podobnost s petúniemi označují jako minipetúnie, někdy také komerčním názvem „million bells“ nebo počeštěným latinským jménem kalibrachoa. Patří do stejné čeledi jako petúnie, ale jde o dva odlišné rody. Minipetúnie byly objeveny v Brazílii a už od uvedení na trh v roce 1997 patří k nejoblíbenějším letničkám. 

Vděčné a nenáročné petúnie

Co se týče nároků, podobnost neklame: petúnie i minipetúnie jsou nenáročné na péči, jen potřebují dostatek živin. Při každé zálivce byste proto měli vmíchat do vody nízkou koncentraci kapalného hnojiva. Jak petúnie, tak minipetúnie špatně snášejí nedostatek železa. Jakmile jim tedy začnou žloutnout listy, hned je přihnojte přípravkem s vysokým obsahem železa. Lze ho alikovat i postřikem na list a rostliny se během týdne zotaví.

Růžové petúnie
Info ikona

Petúnie vytváří bohatě větvené a převislé lodyhy, které bývají obvykle lepkavé.

Oběma druhům balkonovek vyhovuje také speciální substrát pro surfinie a petúnie. Malý rozdíl mezi rody spočívá v tom, že zatímco minipetúnie jsou vysloveně světlomilné, petúniím se daří i v polostínu.

Kombinovaná výsadba petúnií

Největším trumfem petúnií a minipetúnií je rozmanitost. Snadno najdete barvu, kterou chcete, nové odrůdy zaujmou i dvoubarevnými květy, barevnými přechody a zajímavou kresbou. Právě odrůdy s dvoubarevnými květy se dají působivě naaranžovat. Můžete třeba zkombinovat bílo-červenou petúnii (například ’Peppy Red’) s bílými sporýši (Verbena) či bíle kvetoucím šaterem(Gypsophila). Nebo sáhněte po odrůdě s tmavými pruhy v květech a zkombinujte ji s okrasnými rostlinami s tmavými listy, například červenolistou povijnicí (IpomoeaPurple’) nebo tmavě červeným dochanem (Pennisetum ’Rubrum’). Ale bohatě kvetoucí minipetúnie a petúnie vypadají půvabně i samy o sobě.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada