Jarním řezem bobulovin podpoříte vitalitu a úrodu keřů. Poradíme vám jak

Právě teď zjara ale bobuloviny trochu pozornosti potřebují: proto jsme připravili jednoduchý návod, jak jim pomoci udržet vitalitu a povzbudit je k dobrým výnosům.

Řez podzimních maliníků

U maliníku musíte vždy odlišit letnípodzimní odrůdy. Například podzimní odrůdy jako ‘Autumn Bliss’ a ‘Himbo-Top’ tvoří plody na nových výhonech, a proto jim na sklonku podzimu nebo během zimy odstraňte u země všechny odplozené výhony. Jako ochranu mělkého kořenového systému před mrazem a vysycháním zasypte rostliny spadaným listím. Jeho odfouknutí větrem zabrání i trocha zeminy s kompostem, která zároveň zajistí rostlinám živiny pro nadcházející sezonu. 

Na rozdíl od podzimních maliníků se u keřů plodících během léta (například ‘Sanibelle’ a ‘Willamette’) odstraňují výhony, které přinesly úrodu, hned po sklizni. Na jeden běžný metr se nechává jen 8 až 10 nově narašených výhonů, které se přichytí k opoře z napnutých drátů. 

Řez kanadských borůvek

Odrůdy borůvek pěstované v zahradách mají původ v brusnici chocholičnaté neboli „kanadské borůvce“ (Vaccinium corymbosum). Ta je nejen vyšší než naše domácí borůvky (V. myrtillus), ale tvoří i větší plody. Aby borůvkové keře zůstaly vitální, odstraňte na konci února anebo na počátku března u mladých rostlin starší kosterní větve. Tím podpoříte tvorbu nových výhonů vyrůstajících ze země. Část větví, které plodily, ustřihněte nad mladšími postranními výhony, jiné jen zkraťte, aby se tvořily další plodné výhony. 

Kromě optimální kyselosti půdy, které docílíte zapracováním substrátu pro pěstování pěnišníků, se o vydatnou sklizeň postará jiná poblíž pěstovaná odrůda kanadských borůvek, která zajistí opylení. 

Řez keřových rybízů

Červený a bílý rybíz nejlépe plodí na krátkých postranních výhonech dvou- až tříletých větví. Během udržovacího řezu, který se provádí časně zjara, odstraňte těsně nad zemí všechny přestárlé hlavní výhony a nahraďte je novými. Mladé kosterní větve, které jsou příliš dlouhé a nejsou pevné, se mohou zkrátit nad rozvětvením. Postranní plodné výhony zůstávají bez řezu. Pokud je však vzdálenost mezi nimi menší než 10 cm, zkraťte každý druhý výhon na krátký čípek; plody se objeví v následujícím roce. Na ostatních výhonech se budou bobule vyvíjet lépe. 

Keře černého rybízu rostou rychleji, proto se musí vydatněji prosvětlovat. Dlouhé jednoleté výhony ale nezkracujte, budou plodit v následujících letech. 

Řez ostružiníků

Každoroční prosvětlovací řez ostružiníků je zárukou bohaté úrody velkých ostružin. Všechny odplozené výhony odřízněte těsně nad zemí. Staré výhony se poznají podle červenohnědého zbarvení kůry a zaschlých zbytků plodů. Ponechte jen 4 až 5 mladých silných výhonů, které budou plodit, protože ostružiny se vyvíjejí na výhonech z předcházejícího roku. Tenké postranní výhony zkraťte na 2 až 3 pupeny. 

Dlouhé výhony vyveďte vějířovitě k opoře a upevněte je pogumovaným vázacím drátem. K nejníže napnutým drátům později vyvažte nové výhony, které vyrůstají ze základu keře. Vhodným termínem je předjaří, kdy už nehrozí tuhé mrazy.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada