Jakému ovoci se vyhnout, pokud chcete zhubnout: kdy se nemá jíst banán a jak často můžeme jíst avokádo

Některým druhům ovoce je při snaze zhubnout lepší se vyhnout, ale to neznamená, že ovoce vyřadíte ze svého jídelníčku. Naopak, je to ideální svačina, která vám pomáhá udržet optimální hladinu cukru v krvi, a tím pádem nebudete hladoví.

Jak často můžeme jíst avokádo

Oblíbené avokádo je jako ovoce doslova kalorickou bombou, přičemž průměrné avokádo obsahuje kolem 300 kalorií a k tomu ještě asi přes 20 g tuku. S jeho konzumací tedy buďte opatrní, a pokud ho nechcete ze svého jídelníčku vyškrtnout úplně, použijte fintu výživových poradců, kteří radí rozdělit si avokádo na třetiny a každý den si dát jednu, v tom případě to není takový problém a je to i doporučená denní dávka. Avokádo je zdravé na srdce, plné vitamínů a minerálů, ale díky vysokému obsahu tuku to s jeho konzumací nepřehánějte.

Kdy se nemá jíst banán a kdy naopak ano

Ani banány nejsou při hubnutí žádná neviňátka, mají vysoký obsah cukru a díky tomu se nedoporučují jíst před spaním nebo po večeři. Na druhou stranu, potřebujete-li během dne nabrat energii a zahnat malý hlad, právě banány jsou velmi vhodné. Banány jsou rovněž skvělou potravinou, pokud cvičíte a během tréninku potřebujete doplnit živiny. Obsahuje velké množství draslíku, který srovnává elektrolyty v našem těle.

Nákup ovoce
Info ikona

Nákup čerstvého ovoce a zeleniny patří mezi příjemné činnosti, především máte-li možnost nakupovat na farmářských trzích

Jsou hrozny zdravé, a jak souvisí s hubnutím

Plody vinné révy miluje asi každý, myšleno tedy v té pevné podobě. Mnoho lidí je konzumuje častěji, než je zdrávo a nejlépe večer u televize. Hrozno, ale obsahuje velké množství cukru, proto je považováno, stejně jako banány, za rychlý zdroj energie. Hrozny jsou antioxidanty a obsahují polyfenol, o kterém je známo, že předchází mnoha různým druhům rakoviny, například jícnu, plic, úst, hltanu, slinivky, prostaty a tlustého střeva. Takže, chcete-li zhubnout, neznamená to, že hrozny vyřadíte ze svého repertoáru, ale jen budete uvědomělí a budete je konzumovat s rozvahou.

Mango je zrádné: pozor si dejte hlavně na smoothies

Mango se řadí mezi ty exotičtější druhy ovoce, které ale bez problémů zakoupíme v každém supermarketu nebo si ho plnými doušky užíváme na našich exotických dovolených. Ale, jedná se o ovoce s vysokým obsahem sacharidů, proto nám také tak chutná.Na druhou stranu však obsahuje značný obsah zinku, manganu a mědi a blahodárně působí na vlasy či kůži. Obsahuje vitaminy skupiny B, díky kterým pomáhá mango přečkat stavy nervozity a stresu. Nebezpečné je však v různých koktejlech a smoothies, a množství kalorií, které zkonzumujete v koktejlu, se může energeticky vyrovnat jídlu z fast foodu.  

Je sušené ovoce zdravé nebo je lepší se mu také vyhnout

Možná si myslíte, že vše ošálíte tak, že se pustíte do sušeného ovoce, ale pozor, i sušené ovoce obsahuje vysoký obsah cukru a kalorií a je nebezpečné pro pacienty s diabetem. Díkysušenému ovoci ale můžete zvýšit příjem vlákniny i živin a svému tělu dodat velké množství antioxidantů. Takže, přepadne-li vás během dne hlad, bude lepší dát si právě sušené ovoce než čokoládovou tyčinku.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada