Vypěstujte si obrovskou úrodu i na malém balkonu: radovat se můžete nejen z bylinek a zeleniny, ale také z ovoce

I na malém balkoně lze vypěstovat bohatou úrodu, důležité je vědět, jaké druhy ovoce lze pěstovat a hlavně, jak se o rostliny starat. Při pěstování na balkoně se určitě vyplatí investovat do větších nádob vybavených samozavlažovacím systémem a pojízdnou podložkou, která umožní snadnější manipulaci s nádobami.

Pěstujte jahody i rajčata přímo v obalech

Jednou z možností, kde pěstovat ovoce i zeleninu, je přímo v obalech se substrátem. Speciální substráty, dodávané v kvádrových plastových pytlích, jsou určeny k pěstování bez květináčů. Stačí substrát v obalu umístit na vhodné místo, na vyznačených místech nožem vyříznout otvory a vysadit rostliny. Substrát je třeba udržovat dostatečně vlhký. Jahody, rajčata, ale i jiné užitkové druhy vám zde porostou stejně dobře, jako ve volné půdě. Na konci sezóny lze použitou půdu vysypat do kompostu nebo třeba k záhonům okrasných keřů.

Odrůdy jahod pečlivě vybírejte

Chcete-li jahody pěstovat na balkoně, pečlivě vyberte vhodnou odrůdu, protože ne každá se hodí právě pro pěstování ve stísněnějších podmínkách. Vhodné jsou nepříliš vzrůstné a opakovaně plodící odrůdy, například Rujana, Mara de Bois nebo Scarlet Beauty. Zárukou úspěchu je použití speciálního substrátu pro jahody, pravidelné přihnojování a především dostatek vody. To ostatně platí i pro jahody, které pěstujete na záhoně v zahradě.

Chcete sklidit svá jablíčka? Tak vysaďte Baleríny

Pod název baleríny se někdy prodávají odrůdy ovoce vyšlechtěné speciálně pro pěstování v nádobách a na malých plochách. Nejčastěji se jedná o jabloně, hrušně, broskvoně, meruňky i třešně. Baleríny rostou slaběji, netvoří příliš bočních výhonů a jejich plody bývají menší. Pěstovat je můžete v květináčích o objemu alespoň 20l a v létě dostatečně zalévejte. Po několika letech je vhodné přesadit stromek do volné půdy.

Borůvky milují pěstování v nádobě

Pokud milujete tyto modré bobule, není důvod se jejich pěstování vyhýbat ani na balkoně. Borůvky lze dobře pěstovat ve větších nádobách, kde jim dokážeme mnohem lépe zajistit kyselý substrát, než na záhoně.

Jablka v bedýnkách
Info ikona

Nejlépe chutnají obvykle vlastní jablka. Když je dobře uskladníte, můžete si na nich pochutnávat i koncem zimy.

Foto: Shutterstock

Na balkoně musíte dodržet tyto čtyři podmínky: jinak se s úrodou rozlučte

  1. Vydatná zálivka – prostor v nádobě je omezený a rostliny nemohou, jako ve volné půdě, čerpat vodu z půdy. Zvolte samozavlažovací nádoby.
  2. Pravidelné hnojení – ideálně na začátku sezóny dlouhodobě působícím hnojivem a kromě toho hnojivo pravidelně přidávat do zálivky
  3. Udržovací řez – nijak se neliší od pěstování ve volné půdě, peckoviny v létě, jádroviny na jaře
  4. Zimní ochrana – na zimu je vhodné nádoby izolovat proti mrazu obalením a usazením například na polystyrenovou desku.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada