Jak se starat o vinnou révu: naučte se zásady správné závlahy, aby vaše sklizeň hroznů byla co největší

Réva vinná je odolná vůči suchu díky stavbě svého kořenového systému, hlavní kořeny totiž mají schopnost pronikat do spodních vrstev půdy a odtud čerpat vláhu. Jestliže roste réva v dobře propustné půdě, mohou kořeny proniknout až do několika metrů. Důležité je, aby kvalitní kořenový systém měla sazenice révy již při výsadbě, je tedy dobré kořeny včas zkontrolovat

Závlaha po výsadbě: intenzivní závlaha vinné révy není žádoucí

Po výsadbě máme tendenci sazenice révy intenzivně zalévat, ale to není žádoucí. Zavlažování by nemělo být intenzivní a mělo by korespondovat s atmosférickými srážkami. Jestliže panuje suché období, je vhodné sazenici 1-2krát týdně zalít. Každodenní zálivka vhodná není, protože cílem je, aby réva přirozeně zakořenila do hloubky, a to se povede jen tehdy, dáme-li jí k tomu prostor. Nejlépe se tak vypořádá se stresem a to nejen vyvolaným suchem.

Nejvíce vody potřebuje réva při vývinu bobulí

Plodící révu je nutné zavlažovat tehdy, když má větší potřebu vody. Prvním takovým obdobím je fáze mezi rašením a kvetením, tzn. období intenzivního růstu. V tomto období réva využívá zásobních látek, ale postupně také přijímá vodu z půdy. Závlahu potřebuje především při delším období sucha. Kvalitní růst letorostů a vývoj květů je základní předpoklad pro dozrávání hroznů. Toto první období končí při dozrávání bobulí.

Druhé období je při vývinu bobulí a třetí období potřeby vody je po začátku zaměkání bobulí. Bobule začínají dorůstat do konečné velikosti, a pokud je sucho, musíme vodu dodávat. Závlahou se také omezuje riziko odpařování vody a vadnutí bobulí. Zejména u stolních odrůd je důležité, aby netrpěly výrazným stresem způsobeným suchem.

Při každodenní závlaze vinné révy podporujete rozvoj houbových chorob

I při zahrádkářském pěstování révy by však nemělo docházet k intenzivnímu, každodennímu zalévání keřů. Ve velmi teplých dnech se totiž voda vypařuje mnohem intenzivněji a zvyšuje se tak vlhkost vzduchu přímo v révovém keři. A právě vyšší vlhkost je klíčová pro rozvoj houbových chorob. Riziko rozvoje chorob zvyšujeme také tím, že zavlažujeme jiné rostliny, které se nachází v blízkosti révy. Dochází tak ke vzniku dokonalých podmínek pro rozvoj padlí révy, šedé hniloby hroznů a také hniloby.

Při závlaze by rozhodně nemělo docházet k ovlhčení listů a hroznů, tím jenom podpoříme rozvoj chorob. Závlaha révy je optimální spodní, přímo ke kořenům a vhodné je také využívání tzv. husích krků, které vedou vodu přímo ke kořenům, tím se eliminuje zvýšení vlhkosti poblíž keře.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada