Exotické avokádo jako nedílná součást dietních plánů: vypěstujte si ho sami doma. Poradíme vám, jak na to

Na plody se čeká roky, ale z avokádového stromku se budete těšit i bez nich

Persea americana českým pohádkovým jménem hruškovec přelahodný je tropický strom původem z Mexika, dorůstající výšky až 20 metrů. Hruškovce začínají plodit po 6 - 10 letech a jsou cizosprašné, což znamená, že pokud chcete sklízet plody, musíte mít doma více rostlin, aby se jejich květy navzájem opylovaly. Pokud se vám podaří vypěstovat vlastní plod, nejspíš to nebude avokádo, na které jste zvyklí z obchodních řetězců. Pěstované kultivary vyšlechtěné na produkci velkých plodů se množí řízkováním, pohlavním množením přes semena se šlechtěné charakteristiky plodů ztrácí. To vás ale nesmí odradit!

Podrobný návod pro vás připravila Lenka Hrubá ze Zahrady na niti

Vypěstovat avokádový stromek z pecky je vcelku jednoduché a zvládne to i úplný začátečník v pěstování. Paní Lenka na svém blogu sepsala podrobný návod, jak na to a vy si jej můžete prohlédnout v naší galerii.

U všech způsobů klíčení buďte trpěliví, protože to může trvat opravdu dlouho, většinou několik týdnů! Dobré znamení je, když pecka pukne. První kořínky se pak objeví většinou do týdne od puknutí a pak už to roste jedna báseň.

Když vyrostou kořeny, můžete avokádo zasadit do květináče. Dbejte však na to, aby polovina pecky vždy vykukovala nad substrát. Stačí pak udržovat v květináči vlhko a uvidíte, jak rychle budete mít krásný stromek.

Stromek avokáda
Info ikona

Avokádo zasaďte do květináče tak, aby polovina pecky vykukovala nad substrát.

Jak pěstovat stromek dál?

Hruškovec je původem z tropů, vyžaduje tedy vyšší teploty kolem 20 °C a nesnese mráz. V našich podmínkách ho tedy pěstujeme jako pokojovou rostlinu. Miluje vzdušnou vlhkost, proto je dobré ho rosit. Pozor ale na dlouhodobé přemokření. Avokádovému stromku svědčí rozptýlené světlo či světlý polostín, nedaří se mu na příliš slunečném stanovišti. Také je dobré ho pravidelně tvarovat řezem, tím se podpoří větvení a rostlina nabyde košatého tvaru.

Paní Lenka doporučuje stromek zaštípnout, ještě když je mladý. Staré dřevnaté stromky mnohem hůře obrůstají. Vůbec se toho nebojte a odstřihněte vršek nad očkem (takový malý pupen), přesně tam kde chcete, aby se stromek začal větvit. Stříhejte ostrými nůžkami, nejlépe zahradnickými, aby byl řez čistý a neroztřepený.

Za ideálních podmínek (tedy v teple, vlhku a s optimální zálivkou) se mohou po 6 - 10 letech objevit květy. Pokud máte více rostlin, které se navzájem opylují, plody dozrají za 5 - 14 měsíců.

Střih avokáda
Info ikona

Stromek zastřihněte, ještě když je mladý. Vůbec se toho nebojte a odstřihněte vršek nad očkem (takový malý pupen), přesně tam kde chcete, aby se stromek začal větvit.

A že jste ještě nikdy avokádo neochutnali? Pak pro vás máme tip na rychlou avokádovou pomazánku, kterou si oblíbí celá rodina.

Ingredience:

1 ks avokáda

1 stroužek česneku

25g Lučiny

1 lžička citronové šťávy

podle chuti sůl a pepř  

Na tuto pomazánku potřebujeme zralé avokádo. Avokádo napůl rozkrojíme, vyndáme pecku a lžící vydlabeme vnitřek. Dáme ho do misky a vidličkou rozmačkáme. Poté přidáme Lučinu, prolisovaný česnek, citronovou šťávu sůl a pepř a znovu vidličkou rozmělníme. Takto připravenou avokádovou pomazánku namažeme na čerstvý chléb, topinku nebo můžeme využít jako dip k nachos.

Přejeme vám dobrou chuť a mnoho úspěšně naklíčených pecek.

Avokádo
Info ikona

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada