Začněte vysévat rajčata právě teď. Jak na to, abyste měli krásné a silné sazenice

Nedočkavci, co vysévají rajčata dřív, zbytečně riskují, že budou mít sazenice neduživé a vytáhlé (protože doma za oknem na ně je začátkem března stále ještě málo světla a přisvěcuje jen velmi málo pěstitelů). Přitom rajčata jsou z těch, co opravdu rychle klíčí (většinou vykouknou na zem do týdne) i rostou. Až by se chtělo říct, že doslova před očima.

Jak vysévat rajčata

Použít můžete klasické sadbovače, vybírejte ty s co největšími okénky na jednotlivé sazenice a do každého dejte maximálně dvě semínka. Rajčata potřebují od začátku dost živin a v malých okénkách by jich měla velmi brzy málo, stejně jako živin.

Klidně ale můžete experimentovat a pro výsev použít stará plata od vajec, ruličky od toaletního papíru nebo kelímky od jogurtu, do kterých ale udělejte na dně dírky. 

Sadbovač (nebo jiný obal) naplňte do 3/4 substrátem (výsevním, univerzálním nebo bezrašelinovým) a upěchujte. Na takto připravený základ položte rajčatová semínka a  zasypte další vrstvou substrátu. Tu už nechte pěkně kyprou. Na závěr zalijte, ideální je v prvních dnech rosit rozprašovačem, abyste semínka nevyplavili.

Placeholder image

Kam dát vysetá rajčata

Než semínka vyklíčí a vykouknou nad zem, potřebují hlavně teplo. Klidně je položte přímo na topení a pěkně jim zatopte pod nohama. V této fázi také nesmíte zapomenout na vodu. Právě doba klíčení je pro všechna semínka naprosto zásadní a jsou během ní nejcitlivější. Stačí jednou zapomenout zalít, nechat substrát vyschnout a je po semínkách i potenciální úrodě. Substrát proto udržujte stále vlhký, nebojte se stříkat rozprašovačem i dvakrát denně.

Jakmile rajčátka vykouknou ven, je potřeba sazeničky přestěhovat do trochu chladnějšího prostředí a na co nejsvětlejší místo. Kdybyste je nechali v teple, budou ze substrátu doslova utíkat a vzniknou z nich hubené nitky. To nechcete. Naopak, žádoucí je, aby zelená drobotina rostla pomaleji a sílila. Jen tak se dočkáte silných vitálních sazenic, které na záhoně neskolí první větší déšť. 

Kdy hnojit rajčata

Rajčata vyžadují spoustu živin. Ve fázi semínek a klíčků je ale nepřihnojujte, zvlášť pokud jste použili výsevní substrát. Ten většinou obsahuje hnojivo na prvních 6 - 8 týdnů, takže dalším hnojením by mohlo dojít naopak k přehnojení sazenic a jejich úhynu.

Určitě se vyplatí dopřát semínkům už na začátku mykorhizu, případně probiotickou zálivku. Obojí poslouží vitalitě rostlin a zvýší jejich odolnost vůči potenciálním chorobám. Klasické hnojení si ale nechte až na dobu, kdy půjdou sazeničky do většího (nebo samostatného) květináče, případně až do záhonu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada