Jahodiště vydrží tři roky, pak je načase založit nové: kdy a kde ho vytvořit, abyste sklidili co nejvíce jahod už příští rok?

Existuje dokonce výzkum, podle nějž sazenice jahodníku vysazené ještě v červenci přinášejí o 90 % více plodů než ty, které byly vysazeny během srpna. Přesto platí, že pokud jste nestihli jahodníky vysadit (třeba pro to, že jste pro ně neměli volný záhon), stále ještě se do toho můžete pustit, a to dokud trvá pěkné počasí – tedy třeba až do konce října.

Jahodiště založte na stejném místě po pěti letech

Aby nové jahodiště prospívalo, připravte mu co nejlepší podmínky. To znamená: vyberte záhon s hlinitopísčitou půdou dobře zásobenou živinami a před výsadbou do ní zapravte dávku vyzrálého kompostu. Vhodnou předplodinou jsou například luštěniny; od pěstování jahodníků by mělo uplynout nejméně pět let. Stanoviště by mělo být co nejslunnější, ideální je plné slunce

U sazenic jahodníku záleží na kořenech a srdéčku

Sazenice by měly mít dobře vyvinutý kořenový systém a srdéčko; na počtu listů prakticky nezáleží. Vlastnoručně vypěstované sazenice vysaďte „z půdy do půdy“, koupené jahodníky před výsadnou namočte do nádoby s vodou. Pro výsadbu je vhodný podmračený den nebo večer, kdy se ochladí. Vhodná vzdálenost mezi řádky je 70 cm, odstup mezi rostlinami by měl být 20–30 cm. Kořenový krček by měl ležet v úrovni povrchu půdy. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada