Skvrnité listy jahodníky oslabují: zvyšte si šanci na velkou úrodu jahod v příštím roce a zasáhněte včas

Jako skvrnitosti listů jahodníku se označují dvě houbové choroby, které mají podobné příznaky a napadené rostliny se ošetřují stejným způsobem. Jedná se o hlavně bílou skvrnitost listů a méně častou fialovou skvrnitost. Obě onemocnění se šíři zejména v létě, a to větrem a rozstřikující se vodou. Postihují zvláště starší nebo husté porosty jahodníků a jejich výskyt podporuje teplé a vlhké počasí a déle ovlhčené listy rostlin.

Fialová skvrnitost jahodníku
Info ikona

Fialová skvrnitost se na listech jahodníku projevuje skvrnami s hnědým středem.

Bílá i fialová skvrnitost jahodníky oslabují

Skvrnitosti jahodníky oslabují a snižují šance na pěknou úrodu v příštím roce. Bílou skvrnitost jahodníku vyvolává mikroskopická houba tečkovka jahodníková (Mycosphaerella fragariae). Napadeným rostlinám se na listech objevují drobné (asi 4 mm) červenofialové skvrny, které se zvětšují a později uprostřed zasychají. Bílý nebo světlý střed skvrn pak lemuje červený až fialový okraj a listy postupně zasychají. 

Fialová skvrnitost, jejímž původcem je Diplocarpon aerlianum, se vyskytuje ve vyšších a chladnějších lokalitách, a to i u volně rostoucích jahodníků. Oproti bílé skvrnitosti se vyznačuje většími skvrnami s hnědým, za čas nekrotickým středem. Skvrny se zvětšují, spojují, listy zasychají.

U obou chorob mohou být postižené i řapíky, kališní lístky a stopky květů nebo plodů. Samotné plody – jahody – však zůstávají zdravé. 

Prevencí je vzdušný porost a obměna jahodiště

Jako prevence výskytu bílé i fialové skvrnitosti funguje předně zdravá sadba. Různé druhy a odrůdy jahod jsou navíc vůči skvrnitostem různě citlivé, vybírejte proto ty odolné (hodně náchylný je např. jahodník měsíční). Podstatná je také přiměřená hustota a vzdušnost porostu, tj. dostatečné rozestupy mezi jednotlivými rostlinami. Ideální je spon 30x40 cm, tzn. rostliny by měly být vysazené 30 cm od sebe v řádcích vzdálených 40 cm.

Jahodníky by rovněž měly být v kondici, k čemuž jim dopomůže vyrovnaná výživa (přehnojení dusíkem jim však neprospívá). Nejdůležitější je ale pravidelná obměna porostu – nejpozději po třech letech byste měli jahodiště znovu založit, a to na jiném místě (na stejném nejdříve po pěti letech). 

Napadené jahodníky posečte a ošetřete fungicidem

Pokud však už skvrnitost jahodníky postihla, očesejte poslední plody, a listy rostlin pak kompletně posekejte a ze záhonů odstraňte (nekompostujte je, ale spalte nebo vyhoďte – původci přezimují v rostlinných zbytcích). Následovat by mělo opakované fungicidní ošetření (podle přípravku, použít můžete Score 250 EC, Champion 50 WG, Ortiva). Po něm jahodníky přihnojte (přidejte i kompost) a zalévejte, aby do zimy vytvořily co nejvíce zdravých listů, díky nimž pak rostliny bez potíží přezimují. 

This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.