Papriky sejte koncem února, aby z nich stihly vyrůst silné a odolné sazenice

Do výsevu zelenin se ve skleníku můžete pustit už na konci února; mezi prvními přicházejí na řadu papriky. S pěstováním na okenním parapetu počkejte ale až do března. Jak při výsevu paprik postupovat? 

Pro výsev vyberte vhodný substrát i nádobu

Zemina určená pro výsevy poskytuje optimální podmínky pro klíčení semen. Obsahuje málo živin, což je dobře – rostliny by měly růst pomalu a zbytečně se nevytahovat do výšky. U půdy bez živin je také větší šance, že nebude osídlena patogenními houbami. Zemina určená k výsevům je zároveň kyprá a díky přísadám, jako je písek, propustná pro vodu (vysévat můžete i do perlitu). Pokud je příliš suchá, zvlhčete ji ještě před použitím. V obchodě ji najdete pod označením „Substrát pro výsevy a množení“. 

Ideální nádobou pro výsev je plochá miska, kterou naplníte zeminou, a tu lehce utužíte. Semena paprik pak zatlačte do země asi centimetr hluboko. Máte-li jich hodně, pořiďte si k tomu pikýrovací kolík. 

Semena paprik klíčí ve tmě a v teple

Papriky klíčí ve tmě, a proto semena zasypejte zeminou. Pro rovnoměrné stlačení půdy je ideální použít jednoduché dřevěné „dusátko“, stačí ale jakékoli prkénko. Výsev opatrně zalijte jemným proudem vody nebo zavlažte vodou z ručního rozprašovače či postřikovače – semena tak nevyplavíte na povrch půdy. 

Nádobu zakryjte průhlednou fólií anebo skleněnou tabulkou, ale výsev nezapomínejte pravidelně větrat, aby nezačal plesnivět. Nakonec osetou misku postavte na světlé a teplé místo. Pro klíčení je ideální teplota kolem 25 °C. Ve fázi děložních lístků ji můžete snížit na 20 °C přes den a v noci na 15 °C. Přibližně za čtyři týdny po vysetí, tj. ve fázi prvních pravých listů, můžete semenáčky přepikýrovat do květináčů o průměru asi 8 cm. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada