Jak získat žížalí kompost

Aby žížaly nepropadávaly do spodní nádoby vermikompostéru, ať už kupovaného nebo doma vyrobeného, položte na dno prostředního boxu kartonovou podložku nebo netkanou textilii. Na ni uložte podestýlku, jako např. kokosové vlákno, natrhaný vlhký karton, vermikulit (minerální substrát pro inkubaci), půdu, rašelinu nebo slámu, a nakonec žížaly. Nechte je zalézt do podestýlky a navrch přidejte první dávku bioodpadu.

Cyklus zpracování odpadu a výroby kompostu

V příštích dnech bioodpad postupně přidávejte, spíše častěji a v menších dávkách. Jakmile se násada ustálí a žížaly se začnou množit, je možné jim dávat víc potravy. Žížaly budou zpracovávat odpad a produkovat kompost až do zaplnění prostředního boxu. Poté na něj postavte další box a to tak, aby se jeho dno dotýkalo materiálu a žížaly mohly skrze otvory prolézat. A opět přidávejte odpad. Nemusíte čekat, než žížaly zlikvidují předchozí dávku, stačí, když je vidíte pracovat pod povrchem kompostu. 

Spokojená žížala = spokojená půda
Info ikona

Žížalám svědčí teplota kolem 20 ºC a neutrální pH v rozmezí 6 až 8.

Jakmile se naplní i vrchní box, bude v něm už většina žížal a prostřední nádoba bude plná zpracovaného odpadu. Vyjměte ji z kompostéru a kompost vysypte. Horní nádoba se tak stane prostřední, vyprázdněnou nádobu postavte na ni a začněte do ní přidávat odpad. 

Cyklus se stále opakuje, jen už nemusíte zakládat podestýlku, žížaly si ji vytvoří samy. Přemnožení žížal se nemusíte obávat, svůj počet vždy přizpůsobí dostupnému místu a množství potravy. 

Jaké podmíny potřebují žížaly ve vermikompostéru

Pro žížaly je příznivá teplota kolem 20 ºC. V létě by proto měl kompostér stát ve stínu, aby nedocházelo k přehřívání jeho náplně a odparu vody. V zimě snesou menší plastové kompostéry teplotu jen do – 5 ºC. Je proto nutné je přenést do interiéru nebo zaizolovat, např. bublinkovou fólií či dekou. To platí i pro kompostéry na balkoně. 

Obsah kompostéru by měl být stále vlhký, ideálně ze 75 až 85 %. Jestliže vysychá, musíte jej zalít, ale pozor na přemokření. Pokud k němu dojde, stačí přidat piliny, nastříhaný karton nebo noviny. 

Bioodpad z kuchyně
Info ikona

Z kuchyně se jako krmivo uplatní např. slupky z brambor, zbytky ovoce a zeleniny.

Žížalám svědčí neutrální pH v rozmezí 6 až 8. Pro snížení případné kyselosti prostředí doporučují výrobci jednou za pár týdnů přidat do vermikompostéru neutralizér pH nebo rozdrcené vaječné skořápky. 

Čím krmit žížaly ve vermikompostéru

Z domácnosti se jako krmivo uplatní např. slupky z brambor, shnilá jablka, zbytky ovoce, zeleniny, rostlin, ale i použité čajové sáčky, kávová sedlina nebo namočené kousky kartonu. Jednou za pár týdnů přisypte do kompostéru speciální krmivo pro žížaly připravené z toho, co mají rády, a které podporuje proces trávení. Nevhodné jsou naopak mléčné výrobky, zbytky masa a tuku. Nepřidávejte ani posečenou trávu, protože se rychle zahřívá a uvolňuje čpavek, což žížaly ohrožuje. 

Množství doplňovaného odpadu závisí na počtu žížal. Čtyřčlenná rodina vyprodukuje přibližně 0,25 kg bioodpadu za den, což představuje potravu pro přibližně 0,5 kg žížal. Materiál rozkládejte rovnoměrně na povrch kompostu, vrstva by neměla překročit 5 až 10 cm. Zůstávají-li na něm nerozložené zbytky, další odpad nepřidávejte, jinak začne hnít a zapáchat. 

Krmit byste měli žížaly pravidelně. Nastane-li výpadek v přísunu potravy, žížaly v dobře založeném kompostu přežijí i několik týdnů. Pak se začne jejich počet snižovat. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada