Pořiďte si žížalí čaj

Kompostování pomocí kalifornských žížal není asi třeba víc představovat. Kompostér si můžete zakoupit nebo sami vyrobit, žížaly snadno pořídíte pomocí Mapy komunitních zahrad a kompostérů a náplň, resp. bioodpad vám poskytne vlastní kuchyň nebo zahrada. 

Žížalí čaj je výluh z kompostéru

Tím, jak přibývá v kompostéru bioodpadu, přibývá i žížal, které pracují na výrobě kompostu. Všechna přebytečná vlhkost je přitom z kompostéru odváděna do zásobníku, kde se hromadí v podobě tekutiny podobné černému čaji, odkud ji můžete průběžně čerpat. 

Jedná se vlastně o výluh z vermikompostéru, který se používá jako kapalné hnojivo pro pokojové rostliny, zahradu i hydroponii, jen je nutné ho zředit vodou. Nejčastěji se doporučuje poměr 1:10 (1 díl čaje a 10 dílů vody). Hnojivo obsahuje velké množství živin a enzymů, které stimulují růst rostlin a působí jako preventivní ochrana proti houbovým chorobám a savému hmyzu. Hnojivo je možné aplikovat i ve formě postřiku na list (opět ve zředěné formě). 

Za jak dlouho získáte žížalí čaj

Prvního žížalího čaje se dočkáte tři měsíce až půl roku poté, co začnete plnit vermikompostér bioodpadem. Po odběru žížalího čaje nezapomeňte spodní díl vermikompostéru nebo zásobník na vodu vyčistit.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada