Proč a jak si vyrobit vlastní listovku

Shrabané podzimní listí nevyhazujte. Jedná se o organický materiál, o který by byla škoda se připravit. Stačí nechat listy zetlít a obsažené látky se díky koloběhu živin vrátí zpět do zahrady. 

Co je to listovka 

Listovka je sypký materiál, který vzniká rozkladem listů. Nejlepší bývá z bukových nebo dubových, vznikne ale i z listů často diskutovaného ořešáku (ty se ale budou rozkládat déle). Znamená to, že při přípravě listovky můžete použít listí z jakýchkoli stromů a keřů na zahradě, vyvarujte se jen listů napadených chorobami nebo škůdci. Pro snazší a rychlejší rozklad je vhodné listy před kompostování přejet několikrát sekačkou, která je rozseká na menší kousky.

K čemu listovku použít 

Nejčastěji se listovka (i nedokonale rozložené) listy využívá jako materiál k mulčování. Vyzrálá listovka dokáže také vylepšit půdu nebo substrát pro pokojové rostliny, a nahradit tak rašelinu.

Jak listovku připravit 

Výroba listovky je snadná. Stačí k tomu velké igelitové pytle černé barvy. Ty napěchujte listy, pokropte je vodou a pytle zavažte. Hřebíkem nebo nožem do pytlů udělejte díry, aby k tlejícím listům měl přístup i vzduch. Pak pytle postavte do stínu. Po prvním roce můžete rozloženým materiálem mulčovat záhony, po druhém obohatit půdu určenou k pěstování rostlin. 

Pro větší zahrady se vyplatí zbudovat kompostér speciálně pro listy. Stačí k tomu čtyři kůly a drátěné pletivo, kterým kůly ohradíte (zabrání rozlétání listí). Za sucha se doporučuje listy v kompostéru zalít vodou. Kompostovat listí můžete ale i na obyčejné hromadě v závětří.

 

Predplatne