Proč a jak si vyrobit vlastní listovku

Shrabané podzimní listí nevyhazujte. Jedná se o organický materiál, o který by byla škoda se připravit. Stačí nechat listy zetlít a obsažené látky se díky koloběhu živin vrátí zpět do zahrady.

Spadané listí nechat, spálit nebo dát na záhony?

Co je to vlastně listovka 

Listovka je sypký materiál, který vzniká rozkladem listů. Nejlepší bývá z bukových nebo dubových, vznikne ale i z listů často diskutovaného ořešáku (ty se ale budou rozkládat déle). Znamená to, že při přípravě listovky můžete použít listí z jakýchkoli stromů a keřů na zahradě, vyvarujte se jen listů napadených chorobami nebo škůdci. Pro snazší a rychlejší rozklad je vhodné listy před kompostování přejet několikrát sekačkou, která je rozseká na menší kousky.

K čemu se listovka používá

Nejčastěji se listovka (i nedokonale rozložené) listy využívá jako materiál k mulčování. Vyzrálá listovka dokáže také vylepšit půdu nebo substrát pro pokojové rostliny, a nahradit tak rašelinu.

Listí z ořešáku kompostovat, nebo raději ne?

Jak si listovku připravit 

Výroba listovky je snadná. Stačí k tomu velké igelitové pytle černé barvy. Ty napěchujte listy, pokropte je vodou a pytle zavažte. Hřebíkem nebo nožem do pytlů udělejte díry, aby k tlejícím listům měl přístup i vzduch. Pak pytle postavte do stínu. Po prvním roce můžete rozloženým materiálem mulčovat záhony, po druhém obohatit půdu určenou k pěstování rostlin. 

Pro větší zahrady se vyplatí zbudovat kompostér speciálně pro listy. Stačí k tomu čtyři kůly a drátěné pletivo, kterým kůly ohradíte (zabrání rozlétání listí). Za sucha se doporučuje listy v kompostéru zalít vodou. Kompostovat listí můžete ale i na obyčejné hromadě v závětří.

Proč se listí zbarvuje a padá ze stromů