Rostliny s nejkrásnějšími listy, které dokonale doplní a zvýrazní květy vašich balkonovek

Pod pojmem doplňková zeleň do truhlíků najdete v zahradnictvích rostliny, které sice většinou vykvétají, ale jejich květy bývají jen drobné a málo zajímavé. Zato jejich listy dokážou podtrhnout krásu květů v sousedství. Můžete vybírat rostliny s okrasnými listy vhodné k umístění na horkém slunci, ve světlém polostínu, a dokonce i v úplném stínu.

Dichondra, stříbrný déšť (Dichondra)

  • Rostlinka pro slunečné balkony

Až 80 cm dlouhé výhony pokryté drobnějšími, svěže zelenými nebo stříbrnými listy. Ve skutečnosti se jedná o trvalku, kterou můžete na podzim seříznout a nechat přezimovat v bezmrazé místnosti. Dichondra vyžaduje přímé slunce nebo světlý polostín a nesnáší přemokření.

Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)

  • Trvalka na slunce i do polostínu

Svěže zelené lístky vrbiny penízkové rozsvítí každý květinový truhlík. Rostlina vytváří dlouhé, větvené výhony, a dokonce vykvétá i velkým množstvím žlutých zvonečkovitých květů, které se však na pozadí světlých lístků docela ztrácejí. Vrbina se hodí na slunce, do polostínu a snese i světlý stín, kde však téměř nekvete. Vyžaduje vyšší zálivku. Na zimu můžete vrbinu vysadit na záhony a na jaře ji zase použít do truhlíků, protože se jedná o běžnou trvalku z naší přírody.

 

Smil řapíkatý (Helichrysum petiolare)

  • Tmavé listy na slunce, světlé do polostínu

Pěstují se odrůdy s bíle i žlutě panašovanými, choulostivějšími listy, které se hodí pouze do polostínu, ale i odrůdy s listy tmavě zelenými, vhodnými i na slunce. Jedná se o nenáročnou rostlinu, kterou můžete podle libosti zastřihávat.

 

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)

  • Preferuje vlhko a polostín

Zběhovec vytváří bujné výhony s tmavě zelenými, červenohnědými nebo i panašovanými listy. Během létá i vykvétá tmavě fialovými kvítky, podobnými hluchavce. Jedná se o skromnou rostlinku, vhodnou i pro tmavší kouty.

 

Popenec obecný (Glechoma Hederacea Nepeta)

  • Nenáročný v polostínu i ve stínu

Ideální doplňková zeleň pro samozavlažovací truhlíky. Vyžaduje dostatek vody a pravidelné přihnojování. Jedná se o běžnou trvalku, kterou můžete využít i v zahradě jako půdopokryvnou rostlinu pro místa, kde se trávníku nedaří.

 

Asparágus (Asparagus plumosus)

  • Dává přednost stínu a průvanu

Nenáročná pokojová rostlina, kterou můžete přes léto využít jako doplňkovou zeleň do truhlíku. Jako jedna z mála miluje tmavý stín, a dokonce i průvan. Čeho se však musíte vyvarovat, je přesychání zeminy. Asparágus vyžaduje pravidelnou a bohatou zálivku, jinak začne žloutnout a osychat.

Břečťan (Hedera helix)

  • Ideální rostlina do stínu

Absolutně nenáročná, mrazuvzdorná a přizpůsobivá trvalka, která se často pěstuje i s panašovanými listy. Břečťan vytváří bujné převisy a v truhlíku ji můžete ponechat i přes zimu.

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada