Nejkrásněji kvetoucí půdopokryvné rostliny, které vás zbaví nepříjemného plevele jednou provždy: rychle rostou a jsou nenáročné

Nebaví vás pletí? Tak to prostě nedělejte

Na volných plochách v zahradě či v záhoně mezi trvalkami se plevel rozrůstá velmi dobře a rychle. V těchto místech se uchytí mnohem snáze ve srovnání s uzavřenými výsadbami. Osázejte proto tato místa půdopokryvnými rostlinami, které vytváří natolik husté porosty, že plevele mezi sebe nepustí. Většina z nich jsou nejen dekorativní, ale mohou být i léčivé. Ještě před tím, než takové rostliny ale vysadíte, je nutné tento prostor vyplet, aby se rostliny mohly dobře rozrůst, pak se o plevel již nemusíme starat.

Jaké rostliny nám pomohou s plevelem?

Vždy to musí být takové druhy, které rychle rostou, jsou nenáročné a dokážou za krátký čas vyplnit větší prostor. Většina z půdopokryvných rostlin navíc krásně kvete, nebo má zajímavě zbarvené listy, takže i výsadbou těchto druhů získáme okrasu záhonů.

1. Škornice (Epimedium sp)

Je trvalka, která poroste i ve stínu, je dekorativní nejen svými úžasnými květy, ale také listy, které mají zajímavou kresbu po celý rok a na podzim zbarvení změní. Právě díky listům škornice zakrývá půdu a nepustí sem světlo, tím pádem se zde plevelům vůbec nedaří.

2. Mochnička trojčetná (Waldsteinia ternata)

Je bohatě kvetoucí, nízká trvalka dorůstající do výšky 10 cm, která září množstvím žlutých květů. Dokáže se velmi dobře rozrůst a vyplnit mezery na trvalkových záhonech nebo pod keři. Je mrazuvzdorná a na zimu nevyžaduje žádnou ochranu, pouze, pokud se jedná o nově nasázené rostliny na podzim, v tom případě ji na zimu zakryjte několika větvemi chvojí.

3. Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Je známou léčivou bylinou, která má mnoho využití. Kostivalové listí se také využívá pro výrobu hnojivé jíchy a je bohatá především na dusík. Kostival má krásné květy a díky jeho hustému olistění nemá plevel šanci.

4. Kontryhel (Alchemilla mollis)

Je velmi oblíbená trvalka, která nesměla chybět na žádné venkovské zahradě. Díky svému žlutozelenému květenství a svěže zeleným, krásně tvarovaným listům, je příjemným zpestřením každého trvalkového záhonu. Velmi krásný je ve spojení s kakosty, s kterými dokáže vytvořit hustý, kvetoucí koberec.

5. Hadí kořen (Bistorta sp.)

Má husté kořeny, které brání růstu plevelům, stejně tak je to u kostivalu a kontryhelu. Hustota kořenů dobře funguje také proti úpornému plevelu bršlice kozí noha, která dokáže v poměrně krátké době zaplevelit velkou plochu. Má krásná, válcovitá květenství v odstínech růžové, které lze použít do vázy.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.