Léto na útulném balkoně: co budete potřebovat? Zeleň, stín, pohodlí a soukromí

Pěkná terasa potřebuje pěknou podlahu 

Pokud podlahu terasy teprve řešíte, měli byste jako pochozí materiál zvolit takový, který je odolný a dobře se udržuje, popř. jde snadno vyměnit. K nejoblíbenějším patří dřevo, které je příjemné na pohled i na došlap. Exotická dřeva jsou tvrdší a trvanlivější, tuzemská zase levnější a ekologičtější. U dlažby preferujte spíše větší formát – je elegantnější a vyžaduje méně spár. 

Máte-li naopak podlahu už hotovou, třeba na balkoně, ale z nějaké důvodu s ní nejste spokojeni, můžete ji pokrýt novou podlahovou krytinou nebo kobercem z materiálů jako je juta, sisal apod. 

Venkovní nábytek na terase
Info ikona

Základem terasy či patia je správně zvolená a dobře položená podlaha. Pěkný nábytek a rostliny kolem jsou už jen třešničkou na dortu.

Nádoby na balkon vyberte velké a stabilní 

Balkon ani terasa se neobejdou bez rostlin v nádobách. Výhodou osázených nádob je, že je můžete přeskupovat, a terasa nebo balkon tak budou stále zajímavé. Možností je i pořízení jedné stěžejní nádoby (a rostliny, třeba dřeviny), kolem níž se bude výběr dalších nádob a rostlin točit. 

Jelikož však půda v květináčích vysychá rychleji než na záhonu v zahradě, pořiďte vybraným rostlinám dostatečně velké nádoby, které však nejde jen tak převrhnout. Zapomenout byste neměly ani na odtokové otvory, které zabrání přemokření rostlin, a myslete i na zavlažování. Jako ideální se v tomto ohledu jeví samozavlažovací nádoby, dejte si záležet ale s výběrem – měly by být nejen funkční, ale i atraktivní.  

Vysaďte si na balkoně oblíbené rostliny

Rostliny na terasu volte vždy podle jejího oslunění a podle vašich možností jim pravidelně doplňovat zálivku. Kromě orientace terasy jsou důležité i doba květu, barvy rostlin, jejich vůně, příp. drobné ovocné „zobání“. 

I sebemenší plochu, třeba v květináčích, osazujte v několika patrech. Dosáhnete tak dojmu zarostlé divočiny. Na exponovaná místa se nebojte vysadit rozchodníkovce, přežijí všechno. Atraktivní budou na terase nebo balkonu i perovskie, šanty nebo okrasné trávy. Pokud máte rádi růže, a k dispozici víc místa, pořiďte si půdopokryvné růže – pokvetou déle než záhonové. 

Dřeviny v nádobách poskytnou terase stín 

Zeleň a stín vám na terase poskytnou dřeviny. Které jsou ale vhodné do nádob? Z jehličnatých se vysazují túje, které však na balkonech citlivě reagují na výkyvy teplot a v zimě často vymrzají. Druhou nejčastěji volenou jehličinou do nádob je borovice kleč. U té však s propůjčením stínu moc nepočítejte – roste pomalu.  

Z opadavých listnáčů přicházejí v úvahu okrasné javory, z keřů např. svídy, ze stálezelených bobkovišně nebo zimostrázy a zajímavé jsou i mrazuvzdorné bambusy. Na jižně orientovaných plochách je z kvetoucích dřevin asi nejčastější volbou oleandr či ibišek, na východně či západně směrovaných balkonech fuchsie a na severní straně prospívá kamélie

Zajistěte si na balkonu soukromí i bezpečí 

Než však dřeviny povyrostou může vám stín na balkoně poskytovat vhodně vybraná sluneční plachta, na terase i pergola. Oblíbené jsou i různé přenosné zástěny, které nejenže stíní, ale chrání i před zvědavými pohledy. 

Jakmile máte základní vybavení, můžete celkový dojem z terasy dotáhnout pohodlným nábytkem, dekoracemi, textiliemi apod. Kromě pohodlí je však zejména na balkoně důležité i bezpečí. Dostatečně vysoké ohraničení balkonu by proto nemělo mít horizontální příčky, a pokud máte malé děti, doplňte ho sítěmi. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada