Nejkrásnější balkonové rostliny do polostínu: ostruhatka, vějířovka a železník pokvetou až do prvních mrazů

Pokud jste ti správně posedlí zahradníci, budete svoji zahradu, balkony a parapety neustále vylepšovat a vysazovat nové a nové rostliny. Možná vás trápí otázka vhodného umístění rostlin, především u balkonových rostlin se většinou traduje, že vyžadují pouze přímé slunce. Naštěstí ale existuje řada těch, které svoji funkci perfektně splní i ve stínu, o těch jsme se již zmiňovali, nebo v polostínu, které si představíme dnes. Ale pozor, jsou to srdcovky, jednou si je vysadíte, a už nikdy nezměníte.

Sanvitálka a lobelka: dokonalí parťáci na balkon

Sanvitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens) je dlouhodobě kvetoucí rostlina, které se daří jak na slunci, tak v polostínu. Kvete žlutými květy a to velmi bohatě. Roste keříkovitě až převisle, bohatě se větví. Patří mezi samočistící rostliny, takže není třeba odstraňovat odkvetlé květy. Sanvitálka kvete od května do října, nicméně mám osobně vyzkoušené, že kvete nejen do prvních mrazíků, ale dokonce pár mrazíků přečkala, v plném květu. Hledáte-li rostlinu na balkon do truhlíku či nádoby, sanvitálku mohu jen doporučit. Vysadit ji můžete buď samostatně, nebo společně s modře kvetoucí lobelkou, díky čemuž vznikne velmi působivý, barevný kontrast.

Lobelka převislá (Lobelia richardii) kvete stejně jako sanvitálka poměrně dlouho, od května do prvních mrazíků. Lobelky jsou převisle rostoucí a uchvátí vás sice drobnými, ale početnými květy v barvě bílé, modré, růžové a fialové.

Ostruhatka předčí i petunie či muškáty

Ostruhatka (Diascia elegans) je kompaktní, převisle rostoucí letnička, která opět kvete velmi bohatě až do prvních mrazíků. Ostruhatky můžete zakoupit nejčastěji v barvě bílé, růžové, červené či oranžové. Patří do skupiny samočistících rostlin, takže opět se nemusíte starat o odstraňování odkvetlých květů. Do ostruhatky se zamilujete, a pokud se tak stane a nebudete chtít utrácet peníze za její sazenice příští rok, nezapomeňte si schovat několik semínek z odkvetlých květů, které se vysévají v březnu.

Vějířovka patří mezi nejkrásnější převislé balkonovky

Vějířovka nezlomná (Scaevola  aemula) je velmi bujně rostoucí rostlina, která je poléhavá až převislá. Pne se až do jednoho metru a díky svému bohatému květenství si jí nelze nevšimnout, právem patří mezi nejkrásnější převislé letničky. Opět patří mezi samočistící rostliny.

Vysaďte si na balkon železník: milovaly ho už naše babičky

Verbena, sporýš či železník (Verbena sp.) byla častou rostlinou, kterou na zahradách a v nádobách pěstovaly naše babičky. Verbeny se s úspěchem pěstují také v záhonu, mezi trvalkami, kde dokonale vyplní prostor mezi vytrvalými rostlinami. Mají krásná, kulovitá květenství a široké spektrum barev, přičemž krásné jsou především květy dvoubarevné.  Sporýš kvete od května zhruba do září.

Krásná i jedlá: povíjnice je rostlina mnoha tváří

Povíjnice batátová (Ipomoea batatas) je popínavá rostlina mnohého využití. Je dekorativní jednak svými velkými listy, které mohou být svítivě zelené, zlaté či hnědozelené. Za zmínku stojí rozhodně i velké květy a především její jedlé  hlízy - batáty.

Pokud si nechcete lámat hlavu s tím, do jakého substrátu můžete balkonové rostliny vysadit, zakupte si substrát přímo připravený pro balkonové rostliny, kde je vyvážený poměr rašeliny, živin a přídavek jílovité složky zvané Bentonit, díky které se bude v substrátu lépe držet voda.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada