Co potřebují vaše květinové záhony, aby vám dělaly radost až do pozdního podzimu: jenom závlaha a hnojení nestačí

Trvalkový záhon
Info ikona

Při výsadbě trvalek v několika patrech rostliny lépe vyniknou a navzájem si nestíní.

Obdivujete rozkvetlé záhony u své sousedky a říkáte si, tedy, ta se má, roste jí to úplně samo. Ale už nevidíte, kolik úsilí ho stojí, aby se všechny rostliny těšily dobrému zdraví a bohatě a hlavně dlouho kvetly. Na co tedy u kvetoucích rostlin nesmíte zapomínat?

1. Závlaha je nejdůležitější u letniček: s hnojením přestaňte koncem srpna

Vodu vyžadují všechny rostliny a ty kvetoucí obzvlášť. Jakmile tedy pravidelně neprší, což v létě jen tak nenastane, nesmíte nechat rostliny žíznit. Největší pijáci jsou letničky, musí totiž za krátkou dobu prodělat kompletní vývoj a do podzimu stihnout vytvořit semena. Pokud letničky trpí suchem, málo kvetou, jsou nižší a zasychají jim listy. Zavlažujeme ráno nebo večer, nejlépe přímo ke kořenům. Velmi vhodná je v záhonu umístěná kapková závlaha, která šetří vodu, jež se dostane přímo ke kořenům a nedochází k jejímu výparu. Vyvarujte se postřiku na listy a to především, pokud zavlažujete k večeru, jinak by se u rostlin mohly vyvíjet houbové choroby.

K dodání živin použijte hnojivo určené pro kvetoucí rostliny, postačí i univerzální hnojiva v podobě NPK či Cereritu. Důležité je, abyste s přihnojováním skončili koncem srpna, další nárůst hmoty už není žádoucí.

2. Květinové záhony pravidelně kontrolujte: nestačí se jimi pouze kochat

Máte-li květinový záhon, nestačí, pokud se kolem něj budete jen procházet a kochat se jednotlivými květy. Chcete-li se z květů radovat až do pozdního podzimu, poctivě odstraňujte odkvetlé květy. To je důležité hlavně u letniček, protože jakmile odkvetlý květ na rostlině ponecháte, začne se vyvíjet plod se semeny a v té chvíli už rostlina nemá důvod k tomu, aby kvetla. Splnila totiž svůj úkol: zplodila potomstvo. Plody a semena necháváme pouze u rostlin, které chceme zachovat i na příští rok, nebo se množí samovýsevem, což dokonale zvládá například orlíček, sporýš nebo náprstník.

3. Rostliny opakující kvetení: nezapomeňte je včas seříznout

Je mnoho rostlin, které když po odkvětu seříznete, vykvetou znovu, odborně se tento jev nazývá remontace. Mezi ty nejznámější, remontující trvalky patří ostrožky, lupiny, plaménky nebo šalvěj hajní. Byla by škoda připravit se svojí leností o další květy našich oblíbených trvalek. Na konci léta můžeme z květinových záhonů sbírat semena letniček a vybraných trvalek, pokud jsme odkvetlá soukvětí neodstranili.

4. Přestárlé a řídké trvalky rozdělte: platí to i u okrasných trav

Trvalky na jednom místě rostou několik let, proto se může časem stát, že začnou méně kvést, budou řídké, malé, zkrátka bez života. Zde jim, a koneckonců i sobě, pomůžete tak, že je na podzim (po odkvětu) nebo na jaře, vyryjete rýčem nebo rycími vidlemi, rozdělíte a znovu vysadíte na nové místo. Na rozdělení velmi dobře reagují kosatce, kopretiny, hosty, kohoutky, chrpy nebo třeba denivky. Stejný princip platí i u okrasných travin, zejména v případě, pokud se rozrostou do obřích rozměrů.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada