Jak vysadit živý plot úspěšně a napoprvé

Vysazovat živý plot je možné po celý podzim až do doby, kdy zmrzne půda. Přesto se snažte sadbu zasadit co nejdříve po nákupu. 

Pro živý plot nekopejte jámy, ale rigol

Při výsadbě živého plotu se stromky a keře často sázejí do jednotlivých jam. Pro jejich kořeny je však mnohem lepší prostornější příkop. Ten by měl být dostatečně široký a hluboký – doporučuje se dvojnásobek kořenového balu na šířku i hloubku. Dno rigolu se kvůli rovnoměrnějšímu odtoku dešťové nebo závlahové vody kypří. Půdu z výkopu můžete nahradit čerstvou zeminou nebo ji vylepšete kompostem.

Řez tvarovaného živého plotu
Info ikona

Tvarované živé ploty udrží v kondici mj. každoroční řez.

Dřeviny do živého plotu sázejte podle provázku

Před vlastním sázením si pomocí dvou kolíků a provázku vyznačte hlavní linii živého plotu a té se pak držte. Dřeviny přitom nemusíte vysazovat do jedné řady, ale i střídavě nalevo a napravo od provázku. 

Rostlinám bez kořenového balu zkraťte mírně kořeny, ale tak aby jim zůstalo co nejvíce jemného vlášení. Kontejnerovaným dřevinám zase rozvolněte kořenový bal, aby se kořeny snáze rozrůstaly. Stromky i keře vysazujte do stejné hloubky, v jaké rostly dříve je rozpoznatelná podle kořenového krčku. Po zasypání kořenů půdu kolem dřevin upěchujte a na povrchu ji vytvarujte tak, aby voda stékala směrem k rostlinám. Po zalití lze výsadbu zamulčovat.

Na živý plot nespěchejte

Od typu zvoleného živého plotu se odvíjí i následná péče. Volně rostoucí plot ji potřebuje jen po výsadbě, jakmile zesílí, údržby bude ubývat. I tak dohlédněte na to, aby nebyl zaplevelený, dopřejte mu vláhu a občas ho přihnojte. 

O tvarovaný plot je nutné pečovat pravidelně. Kromě uvedeného je důležitý také jeho řez. Začněte s ním hned po výsadbě a v následující sezoně. Více řežte nerozvětvené dřeviny – hodně se pak rozkošatí. Opominutý řez se později bohužel špatně opravuje. Dejte rostlinám proto čas k vytvoření zapojeného a hustého plotu. Nespěchejte na ně – vyplatí se to. Jste-li nedočkaví, pořiďte sihotový živý plot zapěstovaný v blocích.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada