Nekupujte zbytečně muškáty: nastává čas na jejich výsev a předpěstování. Jak na to krok za krokem

Abyste se však hned napoprvé vyhnuli zklamání, pořiďte si kvalitní semena. Jen taková budou mít vysokou klíčivost a vzešlé rostliny budou vypadat tak, jak deklaruje jejich producent, nebo jako na fotce sáčku se semeny.  

S výsevem muškátů začněte v únoru 

Sít muškáty můžete už v lednu, ale potřebují teplotu 20 °C a hlavně dostatek světla. V praxi to většinou znamená, že je musíte přisvětlovat. Nebo si počkejte do února, kdy už je přece jen víc světla. 

Substrát před výsev muškátů propařte  

Substrát k výsevu musí být lehký a chudý na živiny. Použít můžete půdu z pařeniště promíchanou z půdy nebo směs rašeliny, perlitu a listovky v poměru 1:1:1. Substrát musí být prost všech choroboplodných zárodků, proto jej předem alespoň po dobu 20 minut propařte

Semena muškátů vysévejte řídce a mělce 

Výsevní nádobu vydezinfikujte, pečlivě vymyjte a naplňte substráte. Semena sejte spíš řídce a mělce (max. do hloubky 0,5 cm). Substrát mírně přimáčkněte a zavlažte postřikovačem (aby se semena nevyplavila). 

Po vzejití muškáty přepikýrujte do květináčků 

Vzejití semen muškátů trvá asi týden a po měsíci už budou mít rostliny dva páry pravých listů. V tu chvíli je přepikýrujte (přesaďte) po jednom do malých květináčků. Rostliny stále potřebují dostatek světla a teplotu cca 16 °C. 

Po druhém přesazení dopěstujte muškáty do květu 

Za další dva až tři měsíce, kdy už by měly mít muškáty asi deset listů, je znovu přesaďte, a to do květináčů o průměru aspoň 10 cm. V nich je už dopěstujte až do květu. Do té doby je můžete přihnojovat listovým hnojivem nebo speciálním hnojivem pro pelargonie. Do venkovních truhlíků muškáty sázejte až ve druhé polovině května

Zdroj: aktualizovaný autorský článek 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada