Vyznejte se v hnojivech: co obsahují, k čemu je použít a jak prospívají půdě

Uvážlivý zahrádkář většinu bioodpadu kompostuje, a tak živiny odebrané ze zahrady neustále recykluje. Stejně dobře funguje i mulčování půdy, zelené hnojení, výluhy z rostlin apod. Cílem je udržet ekosystém zahrady v rovnováze. Pro lepší vývoj rostlin je ale někdy nutné sáhnout i po hnojivech, ať už přírodních, nebo průmyslových. V takovém případě je dobré vědět, co která obsahují a k čemu je použít. 

Horninová moučka dodá půdě stopové prvky

Horninová moučka (označovaná i jako minerální) obohacuje půdu minerálními látkami a stopovými prvky, jako jsou křemík (Si), železo (Fe), hořčík (Mg) a mangan (Mn). Mírně zásaditá horninová moučka navíc brání okyselení půdy a zlepšuje její strukturu, čímž vytváří vhodné podmínky pro prospěšné půdní mikroorganismy. 

Rohovina obohatí půdu o dusík a síru

Rohovina dlouhodobě a rovnoměrně obohacuje půdu organickým dusíkem (N) a sírou (S). Dusík potřebují rostliny především k tvorbě listů a síra je důležitá pro příjem dusíku. Rohovina dále zvyšuje obsah humusu v půdě, a přispívá tak k jejímu nakypření. 

Plná NPK hnojiva obsahují základní živiny

Plná hnojiva (označovaná NPK) zásobují rostliny základními živinami – dusíkem (N), fosforem (P) a draslíkem (K). Některá navíc dodávají i stopové prvky. Fosfor podporuje kvetení a nasazení plodů, draslík je podstatný pro hospodaření s vodou. Nevýhodou minerálního dusíku oproti organickému je rychlé vyplavování z půdy. 

Hořká sůl pomáhá při nedostatku hořčíku

Hořká sůl je hořečnaté hnojivo, které se používá zejména u jehličnatých dřevin. Zabraňuje hnědnutí a ztrátě jehlic, které jsou způsobeny nedostatkem hořčíku. 

Fosfor a draslík podporují násadu květů a plodů

Fosforečnodraselné hnojivo obohatí půdu draslíkem (K) a pomalu rozpustným fosfátem, čímž podpoří bohaté nasazení květůplodů, aniž by zároveň byla stimulována nadměrná tvorba listů. 

Dusíkaté vápno dezinfikuje půdu

Dusíkaté vápno je bohaté na dusík (N) a vápník (Ca), a protože se při jeho rozkladu vytváří kyanamid, hubí půdní škůdcesemena plevelů, ale i půdní mikroflóru. Proto se aplikuje nejméně dva týdny před výsadbou rostlin. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada