Modře kvetoucí rostliny do podzimní zahrady

Zahrada pozdního léta a nastávajícího podzimu je štědrá na všechny možné odstíny modré. Je-li to vaše oblíbená barva, nezapomeňte na hvězdnice, bělotrny a ořechoplodce... a spoustu dalších rostlin.

Dřeviny s barevnými plody pro vaše i ptačí potěšení

Modře kvetoucí odrůdy hvězdnice 

Nejnápadnější z nich jsou podzimní hvězdnice (Aster). Mezi pěstovanými druhy se najde mnoho modře kvetoucích odrůd; ty mají řadu odstínů, které plynule přecházejí k lila a fialové. Pokud chcete mít přirozeně působící záhon, je nejlepší zvolit odrůdy hvězdnice srdcolisté (Aster cordifolius), jako ’Littlee Carlow’ a ’Blue Heaven s velkým množstvím malých úborů uspořádaných ve vzdušných latách. Kvetou několik týdnů a sluší jim kombinace se žlutým zlatobýlem svraskalým (Solidago rugosa Fireworks)  okrasnými travami, jako je ozdobnice (Miscanthus).

Jak si vytvořit "home office" na zahradě

Tmavě modré květy jedovatého oměje 

Klasickou modře kvetoucí trvalkou je asi 140 cm vysoký oměj Carmichaelův (Aconitum carmichaelii Arendsii), který prospívá na polostinnýchstinných stanovištích s úživnou půdou. Jeho tmavě mod květy jsou nejpůsobivější, když je zkombinujete s bíle kvetoucími trvalkami, jako je sasankovka japonská (Anemone japonica), ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa) a hvězdnice nestařcovitá (Aster ageratoides  Ashvi).

Dvouletky: nezapomeňte je na podzim včas vysadit

Modré květy trvalek od léta do podzimu 

V sortimentu modrých trvalek se najde i několik vytrvale kvetoucích, které zdobí záhony od léta až do podzimu. Stěží překonatelný je v tomto ohledu kakost ’Rozanne,  který tvoří nové a nové květy od května až do listopadu a na slunném záhonu se uplatní jako půdopokryvná rostlina i jako doprovod mnoha jiných trvalek. Až 30 cm dlouhá květenství sytě modrých květů rozrazilu ’Ulster Dwarf Blue’ lákají od června až do října včely a další hmyz. Také atraktivní modrofialové odrůdy agastache, jako ’Blue Fortune’ a ’Black Adder’, krášlí zahradu hodně dlouho. 

Stračka (Delphinium) a šalvěj hajní (Salvia nemorosa), jejichž četné odrůdy kvetly už v červnu, vás teď potěší druhým kvetením, a koncem sezony tak vrátí do zahrady trochu letní atmosféry.

Prohlédněte si třicetimetrový byt, ve kterém nic nechybí

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada