Které zahradní bodláky oživí smíšené záhony

Z hlediska botaniky jde o směsici druhů, které sice podobně vypadají, ale ne vždy jsou mezi sebou příbuzné – proto se nelze divit jejich mimořádné rozmanitosti. Patří sem oblíbené bělotrny, skoro neznámé druhy máček i moderní odrůdy pcháče, například ’Atropurpureum’ nebo ’Trevor’s Blue Wonder’. Poslední uvedené se na rozdíl od svých planě rostoucích předchůdců nevysemeňují, a jsou proto vítány na trvalkových záhonech.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Proč se máčce říká duch slečny Willmottové 

U krátkověkých druhů je naproti tomu samovýsev žádoucí. Dá se mu dokonce trochu napomoci, jak to činila jistá slečna Willmottová v Anglii na konci 19. století. Říká se o ní, že s sebou stále nosila hrst semen máčky obrovské a potají je vysévala v cizích zahradách. Když se pak na záhonech náhle objevila dekorativní bílá květenství, majitelé zahrad si vzpomněli na dávnou návštěvu vznešené paní. 

Od té doby se máčce obrovské v Anglii říká „Miss Willmott’s Ghost“ (tedy „duch slečny Willmottové“) a těší se tam velké oblibě. Jelikož semenáčky máčky nejsou na obtíž, stará květenství odstraňujte až během následujícího jara. Jinak se ošidíte o krásnou zimní podívanou.

Máčka Bourgatova (Eryngium bourgatii)
Info ikona

Modré hlávky a ostnité listeny máčky Bourgatovy (Eryngium bourgatii)  se objevují v červenci a srpnu. Jde o poměrně nízký druh (asi 40 cm).

Foto: Shutterstock

Totéž platí pro další dvouletky, jako ostropes trubilštětku planou, jejichž semena nalákají na podzim a v zimě do zahrady spoustu ptáků. Květy bodláků se těší velké oblibě také u včel, čmeláků, motýlů a dalšího hmyzu. Slimáci se jim naštěstí vyhýbají obloukem.

Proč jsou zahradní bodláky stále populárnější

Co potřebují zahradní bodláky 

Na stanoviště nemají zahradní bodláky velké nároky – pouze musí být slunné. K tomu, aby se jim dařilo, postačí běžná propustná půda, v závislosti na druhu suchá až mírně vlhká. Rostliny téměř netrpí škůdci a chorobami a od léta až do podzimu kvetou v bílých, stříbrných, modrých, fialových a červených barevných odstínech. U bělotrnů podpoří seříznutí po odkvětu druhé kvetení, jinak se zpětný řez provádí na jaře. 

Zvláště máčka a bělotrn platí na záhonu za snášenlivé sousedy, i když někdy vypadají trochu divoce a zdají se nezkrotné. Můžete toho využít k tomu, aby uvedené rostliny daly záhonům trochu struktury a přirozeného půvabu – jak ostatně věděla slečna Willmottová už před více než sto lety. 

Jaký je rozdíl mezi ostny a trny rostlin

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada