Ocelově modré květy obklopené výrazně zbarvenými listeny krášlí odrůdy máčky (na fotce Eryngium x zabelii). Pěkná je například ’Blauer Ritter’.
Foto: Shutterstock
Bělotrny (Echinops) jsou k dostání s klasicky modrými, ale také s bílými kulovitými květenstvími (strbouly), např. bělotrn kulatohlavý.
Morina dlouholistá (Morina longifolia) je trvalka, která potřebuje dostatek slunce a propustnou minerální půdu. Dosahuje výšky až 80 cm a její růžovobílá květenství se objevují v červenci.
Bělotrny (Echinops) jsou pro hmyz neodolatelně přitažlivé, což ví každý, kdo tyhle nádherné vytrvale kvetoucí rostliny pěstuje ve své zahradě.
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum), dvouletka s fialovými úbory a bíle mramorovanými listy, se množí výsevem. Jde o léčivku, která se používá při jaterních onemocněních.
Sytě červený pcháč potoční (Cirsium rivulare) odrůdy ‘Atropurpureum’ můžete zkombinovat třeba se světle modrým kosatcem sibiřským a bílou jarmankou...
Štětka planá (Dipsacus fullonum) svým výrazným květenstvím přitahuje hmyz. Později na bohatých plodenstvích hodují stehlíci a další ptáci.
Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis) je domácí druh. Její úbory se za špatného počasí zavírají.
Světlice barvířská (Carthamus tinctorius) je letnička, která se k barvení látek používala už v antice. Z jejích semen se získává bodlákový olej.
Ostropes trubil (Onopordum acanthium) je krátkověká rostlina, která vytváří v prvním roce jen listové růžice. Fialovočervené úbory se objevují až ve druhém roce, kdy rostlina dosahuje majestátní výšky 2–3 m.