Proč jsou zahradní bodláky stále populárnější

Vytrvalé „bodláky“ jsou odolné, a přitom skromné. Úplně stačí, když je jednou za dva tři roky přihnojíte trochou vyzrálého kompostu nebo organickým hnojivem. Neplýtvejte: při nadbytku živin vytvářejí rostliny hodně listů a méně kvetou. Čím déle se zahradní bodláky mohou nerušeně vyvíjet, tím lépe vypadají.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Kde se pichlavým rostlinám daří 

Bodláky všeho druhu mají rády slunce. Ale zatímco pcháči potočnímu přirozeně vyhovuje trochu vlhčí půda, další prospívají spíše suchu. Příkladem je třeba máčka, jejíž dužnaté kořeny vyžadují propustnou půdu. 

S čím okrasné bodláky kombinovat 

Nabízí se hodně možností, už proto, že tahle skupina je tak různorodá. Třeba úbory červeného pcháče potočního (Cirsium rivulare Atropurpureum) vypadají dobře v triu s vysokými květenstvími šalvěje hajní a bohatými kulovitými květy růží. Zajímavý je kontrast pichlavých a měkkých květenství máčky (Eryngium) a okrasných trav, například kavylů. Bělotrny (Echinops) jsou nádherné strukturní rostliny, které se hodí do pozadí záhonů. Díky dlouhé době kvetení se báječně uplatní na klasických trvalkových záhonech, například v kombinaci s hvězdnicemi a zápleváky. 

Jaký je rozdíl mezi ostny a trny rostlin

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada