Kdy a jak správně prořezávat zahradní plaménky

Téměř každý ví, že plaménky (Clematis) se dělí do několika skupin a každá z nich se seřezává odlišně. Jak ale přijít na to, do které skupiny patří ten váš? Bývá to uvedeno na štítku u rostliny, kterou kupujete – ale někdy štítek už nemáte. Nevadí: skupinu řezu lze snadno určit podle doby kvetení.

Prohlédněte si mapu veřejně přístupných zahrad

Plaménky kvetoucí na jaře 

K plaménkům kvetoucím na jaře patří plamének alpský (Clematis alpina) a příbuzné druhy, jako plamének horský (Clematis montana), které se z hlediska řezu řadí do skupiny 1. U příslušníků této skupiny není nutný pravidelný řez. Kvetou bohatě v dubnu a květnu a květní pupeny zakládají už v předjaří. Proto se prořezávají jen v případě potřeby, a to hned po odkvětu. Postranní výhony se zkracují asi o 30 cm. Abyste se vyvarovali stárnutí rostlin, vyplatí se je přibližně jednou za tři roky seříznout v létě silněji na 50–100 cm.

Řez růží: základní pravidla pro všechny typy růží

Velkokvěté dvakrát kvetoucí plaménky 

Do druhé skupiny patří dvakrát kvetoucí velkokvěté hybridy, které jsou pravděpodobně nejoblíbenější skupinou plaménků. Prvně kvetou na loňském dřevě a první květy, které se objevují v květnu nebo v červnu, jsou u některých odrůd plné. Podruhé kvetou na letorostech a druhé květy jsou vždy jednoduché. Všechny dvakrát kvetoucí hybridy rostou pomalu a dosahují jen výšky kolem dvou metrů. Pokud je budete cíleně prořezávat, zabráníte vyholování rostlin a budete odměněni dvojím kvetením – proto jsou vhodnější pro zkušené pěstitele plaménků.  

  • Zimní řez vzrostlých hybridů: v listopadu nebo v prosinci seřízněte slabé a poškozené výhony až k místu nasazení. Rovnoměrná kostra z výhonů by měla zůstat zachována, zkraťte ji o čtvrtinu. Rozšířená je také varianta, že všechny výhony se v zimě zkrátí asi na délku jednoho metru. Také je možné obě varianty rok od roku střídat. Zhruba po pěti letech je pak vhodný silnější zpětný řez. Obecně platí, že čím silnější je zimní řez, tím slabší je kvetení následující rok na jaře. 
  • Letní řez: po prvním kvetení odstřihněte všechny odkvetlé květy/plodenství spolu s párem listů ležícím pod nimi. Plamének pak rychle vyraší a po šesti týdnech vykvete podruhé. 
  • Kdy řezat: na konci podzimu a v létě, po prvním kvetení

Přehled jarního řezu: které rostliny stříhat a jak

Plaménky kvetoucí v létě 

Klasickými zástupci plaménků kvetoucích v létě jsou plamének vlašský (Clematis viticella) a jeho odrůdy a jednou kvetoucí hybridy, např. Clematis Jackmanii’. Tyto plaménky spadají z hlediska řezu do skupiny číslo 3. 

V létě kvetoucí plaménky kvetou jen na letorostech (od začátku až do konce léta). Každé jaro obrážejí z báze a vytvářejí výhony dlouhé až tři metry, na nichž se v létě objevují četné květy. Po sezoně, na konci podzimu (listopad/prosinec) nebo na jaře (únor/březen) se každoročně hluboce seřezávají na 20–50 cm. Bez pravidelného řezu vyholují a jejich kvetení rychle polevuje. Jsou mimořádně vhodné pro začátečníky, navíc netrpí verticiliovým vadnutím 

  • Kdy řezat: na konci podzimu nebo na konci zimy, před rašením 

Jaký typ řezu zvolit při prořezávce keřů

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada