Přehled jarního řezu: které rostliny stříhat a jak

Každý někdy udělá při řezu chybu. Aby jich bylo zkraje jara co nejméně, projděte si souhrn všeho, co je nutné na zahradě zastřihnout, pečlivě si řez nastudujte a používejte čisté a ostré nůžky.

Řez růží: základní pravidla pro všechny typy růží

Kdy a jak řezat kvetoucí keře 

  • Hortenzie: pokud jste je nestříhali už v zimě, měli byste to udělat teď, ještě před vyrašením. Nezapomeňte: hortenzii velkolistou a latnatou zastřihněte silně, u dalších druhů především odstraňte stará květenství.  
  • Letní keře: pro komuli a další v létě kvetoucí keře platí: ještě před vyrašením výrazně zastřihnout. 
  • Růže: v době, kdy kvete zlatice, je správný čas na péči o růže. Vezměte přitom v potaz rozdílné způsoby kvetení jednotlivých druhů a odrůd. 
  • Časně na jaře kvetoucí keře: keře, jako zlatice a meruzalka krvavá, které kvetou brzy na jaře, prořezejte hned po květu.

Jak řezat živé ploty a tvarované dřeviny 

  • Převislá vrba jíva: hned jak odkvetou poslední „kočičky“, výrazně zkraťte větve. 
  • Zimostrázy, „maxibonsaje“: malé živé ploty a tvarované zimostrázy v květnu dolaďte na požadovaný tvar. Polštáře jehlic se u „zahradních bonsají“ vytvořených z borovic zkracují rovněž v květnu.

Keře kvetoucí na jaře: čeho se při řezu vyvarovat

Jarní řez ovocných stromů a keřů 

  • Broskvoně: výhony stříhejte, jakmile se pupeny rozvinou do té míry, že umožní rozlišit pravé a nepravé plodné výhony. 
  • Borůvky: v případě potřeby je v březnu opatrně prosvětlete.

Střih trvalek pro bohaté kvetení a stabilní trsy 

Tento jednoduchý trik podpoří u některých trvalek tvorbu pupenů a zároveň prodlouží období kvetení. V květnu, když jsou rostliny vysoké 20–30 cm, zhruba každému druhému výhonu odstraňte vrchol – ručně nebo nůžkami.

Opatření je vhodné pro trvalky kvetoucí v létě a na podzim, jako je plamenka latnatá, záplevák, dračík, rozchodníkovec a vysoké podzimní hvězdnice a listopadky. Zaštípnuté výhony kvetou o dva až tři týdny později než ty ostatní. Díky zaštípnutí se navíc vysoké trvalky lépe větví a jejich trsy méně rozpadají. Stejný princip, byť trochu radikálněji, využívají v Anglii. Při úpravě, které se říká Chelsea chop, zahradník zastřihne přední část rostliny nebo rovnou každou druhou rostlinu trvalku asi o třetinu.

Jak řízkovat trvalky, popínavky, keře...

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada