Jarní květy cibulovin a hajních rostlin

Na jaře v zahradě všechno raší a kvete. Hlavně pod keři a stromy prosvítají mezi hnědým loňským listím první drobné kvítky. Ve střídmém teple předjarních slunečních paprsků se nejdřív otevírají poupata cibulovin – hlavně bledulí, šafránů a sněženek. Brzy po nich se k půvabnému představení přidávají i violky vonné, prvosenky a různé druhy sasanek.

Jarní cibuloviny jako lákadlo pro motýly

Rostliny z lesního podrostu

Mnohé z těchto časně kvetoucích rostlin rostou přirozeně v lesním podrostu. Při procházce bukovým lesem tak můžete objevit například sasanky hajní (Anemone nemorosa), jejichž světlé květy tkají voňavé koberce. Jiné druhy pocházejí z lesů a křovin jihovýchodní Evropy – například sasanka vábná (Anemone blanda) či brambořík jarní (Cyclamen coum). Chcete-li, aby na jaře krášlily i vaši zahradu, vyberte pro ně místo s podmínkami co nejbližšími přirozenému stanovišti. Optimální je humózní, vápenitá, mírně vlhká půda pod dřevinami. Jelikož kvetou v době, kdy raší listy stromů a keřů, nebo i dřív, mají v tomto období ještě dostatek světla.

Tradiční jarní cibuloviny

Kromě hajních rostlin můžete do jarní zahrady vysadit i cibuloviny. Pokud je ladoňkám (Scilla), ladoničkám (Chionodoxa) a modřencům (Muscari) na zvoleném místě dobře, během dalších let se rozmnoží a vytvoří na péči nenáročné skupinky nebo dokonce celé pásy rostlin, které působí přirozeně a vnášejí do zahrady atmosféru jarního lesa. Půvabně vypadá, když zkombinujete druhy a odrůdy s trochu posunutou dobou kvetení – pak si něžných jarních květů budete moci užívat od února až do dubna. 

Které rostliny vybrat pro jarní podsadbu dřevin

Jarní klasikou jsou fialky

Přirozená barva květů violky vonné (Viola odorata) je tmavě fialová. Avšak existuje překvapivě velké množství odrůd s květy nejkrásnějších barevných odstínů. Například odrůda ‘Alba’ kvete – jak ostatně prozrazuje už její jméno – bíle a díky tomu dodává jarnímu záhonu noblesní ráz. Kultivar ’Bobby’ zaujme na záhonu při okraji listnatých keřů jemnou růžovočervenou barvou svých květů. Varieta ’Baronne Alice de Rothschild’ byla vyšlechtěna v 19. století ve Francii, vyznačuje se nápadně velkými květy a rychle se rozrůstá. Světle fialové květy odrůdy ’Hans guck in die Luft’ se natahují vstříc slunci – šlechtitele inspirovaly k jménu, které připomíná tradiční německou pohádku. Atraktivitu odrůdy zvyšuje i opakované kvetení na podzim. 

Který z modřenců si do zahrady vysadit

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada