Pomněnkovec - jasná volba do stínu

Šest až osm rostlin pomněnkovce velkolistého (Brunnera macrophylla) na metr čtvereční už ve druhém roce vytvoří uzavřený koberec listů, který spolehlivě potlačí plevel, což oceňují majitelé zahrad i profesionálové. Tam, kde půda není příliš suchá, mohou různé odrůdy v polostínu nebo stínu utkat kouzelné koberce. Jedinou vadou na kráse je, že pomněnkovec na podzim ztratí listy, takže plocha je v zimě holá. Ale časně na jaře znovu obrazí – nejprve se objeví květy a o něco málo později i ozdobné listy.

Panašované listy pomněnkovce
Info ikona

Jakmile květy pomněnkovce odkvetou, odstřihněte je. Zelenobílé listy odrůdy 'Sea Heart' budou zdobit zahradu až do zimy.

Výrazné kultivary pomněnkovce

Oblibu pomohla pomněnkovci získat především odrůda ’Jack Frost’. Právě díky ní se z pozice přehlížené výplňové trvalky dostal pomněnkovec do popředí zájmu, kde už zůstal. Odrůda ’Jack Frost’ je v současné nabídce trvalek jedním z mála záblesků světla, které oživují stinné a polostinné záhony. Jeho srdčité listy ohromí stříbřitým povlakem, který vypadá jako blyštící se jinovatka, a už vůbec nelze přehlédnout pestrolisté odrůdy, jako je panašovaná ’Dawson’s White’. Spolu s nadšením pro nové odrůdy se více zviditelnil i původní druh.

Květy pomněnky
Info ikona

Pomněnku zná asi každý. Pěstuje se jako dvouletka, která se následně udržuje v zahradě samovýsevem. Její drobné květy vyniknou zvláště ve větším množství.

Pomněnkovec s modrými i bílými květy

Drobné květy byste ale i přes veškerou krásu listů neměli opomínat: vedle světle modrých hvězdiček, ve kterých jako by se zrcadlilo nebe, se od dubna i během května objevují i bíle kvetoucí odrůdy. Podle tvaru květů je možné rozpoznat také příbuznost s pomněnkou (Myosotis), která se v zahradě výrazně množí samovýsevem, a víceletým pupkovcem (Omphalodes), jehož listy jsou o něco méně nápadné.

Pupkovec jarní
Info ikona

Modré hvězdičkovité květy jsou znakem nejen pomněnkovce a pomněnky, ale i pupkovce.

Pomněnkovec a vhodné doprovodné rostliny

Pomněnkovec má proti svým příbuzným ale tu výhodu, že se množí samovýsevem jen zřídka, zůstává na svém stanovišti, a tak se v zahradě nestane obtížným. Navíc je to vyloženě odolná a dlouhověká rostlina. Jeho doprovod však potřebuje odpovídající růstovou sílu, aby mu mohl konkurovat. Zvládá to například samorostlík, kirengešoma nebo rodgersie, které v létě a na podzim obstarávají barevné proměny nad mořem listů. Vhodnými doprovodnými rostlinami jsou i větší odrůdy bohyšek. 

Listy pomněnkovce navíc bývají téměř nedotčeny plzáky. I díky této vlastnosti si pomněnkovec získal srdce mnoha zahrádkářů.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada