Vysaďte si violky, které kvetou i v zimě

Na rozdíl od macešek lze violky rohaté (Viola x cornuta) pěstovat i více let. Mají sice menší květy, ale dlouho kvetou a hodí se do truhlíků i na záhony. 

Violka existuje ve velkém množství odrůd

Původní druh violky pocházející z Pyrenejí se téměř nepěstuje. Bylo však vyšlechtěno množství odrůd, které kvetou od května do září (původní druh kvete od června do srpna). Kultivary se liší výškou rostlin (10 až 25 cm) a barvou květů (od bílé přes žlutou, oranžovou a červenou až po modrou a fialovou). Na jedné rostlině mohou vykvést i desítky květů.

Nízké teploty dobře snášejí odrůdy, které mají v názvu slovo Ice, například ty ze série Ice Babies. Jsou k dostání v nepřehlédnutelných kombinacích barev. Přestávku v kvetení si dávají jen za dlouhých období mrazu: tehdy byste je měli zakrýt chvojím na ochranu před holomrazy. 

Violka potřebuje vlhko, světlo a živnou půdu

A jak violky rohaté pěstovat? Mají rády vlhké a světlé stanoviště a kyprou humózní půdu, ne však zamokření. V polostínu kvetou málo. Rostliny jsou citlivé na vysoké teploty a v době sucha vyžadují závlahu. Hodí se do skalek, obrub záhonů nebo truhlíků v kombinaci s jarními cibulovinami.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada