Nejkratší cesta ke krásnému trávníku

Mech a travní plsť v trávníku

Na jaře, deset až čtrnáct dní po prvním hnojení, nastává vhodná doba pro vertikutaci. Svisle uložené nože vertikutátoru prořezávají travní drn a vytahují z trávníku mechy a travní plsť. Do zeleného koberce by se nože měly zaříznout do hloubky nanejvýš 2 až 3 milimetry. Ideální je, když se vertikutátorem přejíždí přes trávník nejprve v podélném a potom v příčném směru. Trávník sice po vertikutaci vypadá zuboženě, ale po ošetření pronikne do travního drnu mnohem víc světla i vzduchu, a to citelně podpoří nový růst trávníku. Brzy po vertikutaci se provzdušněná plocha promění v sytě zelený koberec.

Vertikutace trávníku
Info ikona

Trávník po vertikutaci vypadá vypelichaně, ale pronikne do něj více světla i vzduchu, což podnítí jeho růst. 

Foto: Shutterstock

Jak zarovnat okraje trávníku

Trávník má sklon šířit se do sousedních záhonů. Proto mu vymezte jasné hranice. Pokud si nepřejete pevné ohraničení záhonů kamennými obrubníky nebo ocelovými pásy, nezbývá, než ho na začátku sezony zarovnat. Ideální je k tomu půlkulatý rýč na okraje trávníku.

Postup je jednoduchý. Podél okraje napněte pevnou šňůru. Dobře poslouží také dlouhé rovné prkno. Rýčem ve tvaru půlměsíce, který snadno proniká do travního drnu, okraj trávníku zarovnejte. Odrýpnuté části trávníku odstraňte lopatou. Obnažený pás země zkypřete a vytrhejte čnějící kořeny trav. Okraj trávníku nyní opět vypadá čistě. Abyste docílili trvale pohledného přechodu mezi trávníkem a záhony, čeká vás čištění okrajů dvakrát až třikrát za rok.

Plevel v trávníku
Info ikona

Do okrasného trávníku plevele nepatří, lze tomu ale předcházet a vše začíná už při přípravě pozemku

Foto: Shutterstock

Pampeliška a jiné plevele v trávníku

Pokud se trávník využívá ke hrám a odpočinku celé rodiny, smějí v něm tu a tam růst i plevele. Do okrasného trávníku ovšem nepatří. Naštěstí se jich člověk většinou dokáže zbavit, aniž by si bral na pomoc chemii. 

Pampeliška čili smetánka lékařská tvoří přízemní růžice listů, které sekačka nezasáhne, a také do hloubky rostoucí kůlovité kořeny. Nejlepší řešení je pořídit si vypichovač plevelů. Drobnější listové růžice sedmikrásek se dají odstranit delším kuchyňským nožem. Nežádoucí přítomnost hub v pěstěném trávníku se pozná podle čarodějných kruhů, které se projevují růstem kloboukatých hub anebo jako mezikruží tmavě zelené trávy. Postižená místa důkladně propíchejte a nadzdvihněte rycími vidlemi, aby se narušilo podhoubí. Nakonec místo důkladně zalijte.