Jak správně připravit trávník na sezonu

První sečení trávníku by se podle něj mělo provádět v dubnu, jakmile se teploty ustálí a nehrozí jejich pokles pod bod mrazu. Po první seči, která je pro trávník po zimě náročná, by měla být tráva vysoká max. 10 cm. Po druhém nebo třetím sečení přichází na řadu vertikutace.

Podmínky pro vertikutaci trávníku

Při vertikutaci by teploty už měly být trvale nad 8 °C, půda by neměla být mokrá a trávník by měl být posečený. Hloubku vertikutace nastavte tak, aby se nože vertikutátoru při zapnutém motoru sotva dotýkaly země. Strojem následně přejíždějte po trávníku v podélném i příčném směru a vždy co nejplynuleji a bez zbytečných zastávek,“ radí odborník. Travní plsť po vertikutaci z trávníku odstraňte pomocí sekačky nebo prstových hrábí. Počítejte s tím, že po vertikutaci bude travní porost vypadat poničeně, ale velmi rychle se zotaví, zvlášť když ho zalijete a přihnojíte.

Frekvence a výška seče trávy

Na začátku sezony bude potřeba sekat trávník méně často, se zvyšujícími teplotami se bude ale zvyšovat i frekvence sečení. „Výška sečení se odvíjí od druhu a využití trávníku, nízko sečený trávník je ovšem náročnější na údržbu a snadno vysychá. Ideální je sekat menší přírůstky, maximálně však 1/3 výšky stébla, což zaručí odolnější a zdravější trávník,“ přidává další radu odborník. 

Sekačku s pojezdem, nebo robotickou?

Pokud při sečení trávníku aktivně odpočíváte, sáhněte po ručně ovládané sekačce s pojezdem. Je-li pro vás sečení ale nutné zlo nebo vám na údržbu trávníku nezbývá čas, poohlédněte se po akumulátorové robotické sekačce. Nejenže odvede práci za vás, ale zajistí trávníku i potřebnou pravidelnost a díky tichému chodu nebude nikoho rušit. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada