DIY: rychlý a spolehlivý stimulátor růstu

Určitě jste si všimli, že všechny vrby rychle a spolehlivě zakořeňují. Příčinou jsou růstové hormony ze skupiny auxinů. K výrobě prostředku na podporu růstu kořenů budete proto potřebovat pár vrbových proutků. Vrby, které nevytvářejí “kočičky”, se řežou v předjaří, ostatní až po odkvětu. Několik prutů si ale můžete ustříhnout kdykoli, na druhu vrby nezáleží. 

Rostlinný výluh z vrbových prutů 

Uřezané proutky nastříhejte na centimetrové kousky a ponořte je do teplé vody. Neměla by být však příliš horká nebo dokonce vroucí, protože auxiny se při vysokých teplotách rozkládají. Množství vody volte podle počtu vrbových špalíčků – stačí jen tolik, aby byly všechny kousky pod hladinou. Roztok nechte stát dva dny, aby se vrbové špalíky pořádně vyluhovaly. Poté výluh přeceďte.

Někteří praktici doporučují také kousky vrbových proutků vložit do hrnce s vodou a na mírném ohni je zhruba dvě hodiny zahřívat. Pozor ale – nevařit. Po odstavení z plotny nechte zakrytý hrnec vychládat. Po 12 hodinách by měl být výluh z vrby tmavě hnědý a stačí ho přecedit. 

Jak vrbový stimulátor používat 

Do výsledné tekutiny vložte řízky k zakořenění. Ponechte je tam buď do vytvoření kořenů, nebo na 24 hodin, během nichž nasají dostatek růstových látek. Pak je zasaďte. Možností je také vrbové proutky vložit do sklenice s vodou a počkat, dokud nezakoření. Do stejné vody pak dejte řízky rostliny, které chcete zakořenit. Vrbový výluh lze rovněž naředit vodou v poměru 1:10 a používat k zalévání již vysazených rostlin, které pak budou celkově vitálnější. Ve výluhu lze také mořit semena 24 hodin před výsevem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada