Jak správně uskladnit hlízy jiřin

První mrazíky se na většinu zahrad dostaví obvykle koncem října. Buďte proto připraveni, a po první mrazivé noci odřízněte nať jiřin zhruba 10 cm nad zemí. Rycími vidlemi pak opatrně vyjměte z půdy jejich hlízy.

Hlízy jiřin: oschnout, očistit a uskladnit

Nechte je nejprve na slunci oschnout a následně je očistěte od zeminy, která na nich zůstala. Zdravé a dobře vyvinuté hlízy uložte do suchých lísek nebo jiných prodyšných přepravek. Každý trs hlíz přitom označte cedulkou se jménem odrůdy, výškou rostlin a barvou květů.

Rycí vidle
Info ikona

Jiřiny se podle květenství dělí na jednoduché, kulovité, pomponky... Nezapomeňte proto vyryté trsy hlíz opatřit cedulkami se jmény odrůd.

Foto: Shutterstock

Hlízám nejdříve dopřejte týden při teplotě kolem 20 °C, aby měly čas na zhojení případného poškození při vybírání z půdy, a poté je v lískách přesuňte do sklepa nebo krechtu s teplotou mezi 5 a 10 °C. Skladovací místo by mělo být suché, dobře větratelné, tmavé a hlavně mrazuprosté.

Aby hlízy jiřin nevysychaly a neplesnivěly

Aby hlízy zbytečně nevysychaly, můžete je v bedýnkách zasypat pískem, rašelinou, hoblinami nebo je zakrýt slámou. Někdy se jednotlivé trsy hlízy balí i do novinového papíru. Stonky by měly být otočené směrem dolů nebo alespoň na bok – kvůli odtoku případně vysrážené vody.

Ve sklepě nebo třeba na zaskleném balkoně by měly hlízy vydržet až do konce dubna. Do té doby je občas zkontrolujte, jestli nezačaly hnít nebo plesnivět. Seschnutí hlízám výrazně nevadí – před výsadbou je stačí ponořit na několik hodin do vody.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada