Nádherný, vkusný hrob v zimě: stačí vybrat vhodné rostliny a máte na dlouhou dobu vystaráno a ještě moc neutratíte

Neupravený hrob
Info ikona

Takto to vypadá, když se údržbě hrobu nikdo nevěnuje, je to ostuda a nikdy by to takto, z úcty k zemřelým, nemělo dopadnout

Pro někoho je to běžná součást života, pro druhého nepříjemná povinnost. Ano, bavíme se o péči o hrob, možná jste to právě vy, na koho tato povinnost zbyla a teď v zimě si lámete hlavu nad tím, jak hrob vyzdobit a neutratit tisíce. Zvolíte-li vhodné rostliny či dekorace, vydrží tato úprava velmi dlouho. Naštěstí je rostlinný sortiment natolik bohatý, že výběr vhodných druhů, které zvládnou nepravidelnou péči a zimu, je dostatek.  A není tedy nutné zkrášlovat hroby často nevkusnými, umělými rostlinami.

Ještě, než začnete s výsadbou 

Pokud jste se na hřbitov po svátcích dostali až teď a divíte se, co všechno zima dokázala napáchat, před případnou výsadbou či výzdobou hrobu udělejte pár věcí. Tou první je, že odstraníte veškerou vánoční výzdobu, svícny, vánoční věnce a jiné dekorace už zde být nemají. Máte-li zde ale klasický zelený věnec, bez vánočních přízdob, ten zde klidně nechat můžete, tedy, pokud se na něm počasí nepodepsalo. Jakmile odstraníte Vánoce, vyčistěte smetáčkem okolí, je-li dobré počasí, vezměte si k ruce pořádný kartáč a vyčistěte kámen od mechu. Vlhkým hadříkem otřete náhrobní kámen, lucerničky a veškeré dekorace, které zde budete nechávat. Máte-li tohle hotovo, je čas promyslet, jakou krasotinku sem můžete vysadit.

Macešky využijte i na výzdobu hrobů

Violky neboli macešky jsou poslední dobou velmi oblíbené rostliny, jedná se sice o dvouletky, ale dokážou se sami vysemeňovat, takže o ně hned tak nepřijdete. Macešky se využívají i v zahradě, do truhlíků a samozřejmě i na výzdobu hrobů. Jsou to velmi odolné rostliny, kterým nevadí chladno a mráz. Vysadit je můžete dle místa buď přímo na plochu hrobu nebo do nádoby či truhlíku, který dáte na hrob. Macešky jsou taková sázka na jistotu, kvetou i v době, kdy do květu jiným rostlinám moc není. Vybírat můžete z širokého spektra barev i velikostí, můžete si je i sami předpěstovat ze semínek. Vydrží kvést zhruba do dubna.

Oblíbené čemeřice: královny zimy

Čemeřice jsou pro svoji nenáročnost na pěstování na vzestupu v oblíbenosti, využijete je nejen na volných záhonech na zahradě, ale i v zimních truhlících na balkonech, terasách nebo okenním parapetu. Čemeřice se dobře vyjímá i na hrobě, především v místě, kde je stín. Abyste docílili zajímavého barevného kontrastu, nakombinujete více druhů s různými barvami květů, k sobě. Čemeřice, stejně jako macešky, kvetou poměrně dlouho, zhruba do dubna. Pěstovat je opět můžete pouze v nádobě a klidně je můžete nakombinovat spolu s maceškou.

Vřesy a vřesovce: odolná dekorace hrobu po celý rok

Vřesy (Calluna sp.) i vřesovce (Erica sp.) jsou nejen typické podzimní rostliny, ale spíše celoroční, stačí jen vědět, jak je správně nakombinovat. Zvolíte-li vhodný kultivar vřesovce, pokvete i v zimě pod sněhem. Pokud nakombinujete vřesy spolu s vřesovci, pokvete to na hrobě celý rok, protože se v květu vystřídají. Mají rádi spíše polostín i stín a výsadbu do rašeliny.

Nebojte se cibulovin: nepatří jen do zahrady

Na hrob klidně vysaďte cibuloviny, které zde vydrží přes Velikonoce a tím si ušetříte trochu času. Jakmile rozmrzne půda, ještě máte poslední možnost vysadit letošní cibuloviny. Krásné jsou tulipány, narcisy či modřence. Oblíbené jsou i zde, na hrobech, hyacinty, které krásně voní a jsou v nabídce v různých barvách. Cibuloviny můžete nakombinovat do nádob spolu s maceškami, čemeřicemi či vřesy a získáte krásnou květinovou dekoraci, za kterou se rozhodně nemusíte stydět.

Vysadit na hroby můžete i keře a půdopokryvné rostliny

Kromě kvetoucích rostlin na hroby můžete vysadit i keře, nejlépe ty stálezelené či s panašovanými listy, především brsleny, zimostrázy, jalovce či břečťan. Hodí se i půdopokryvné trvalky jako je pachysandra či barvínek.

Před odchodem nezapomeňte na to nejdůležitější

Jakmile jste vysadili rostliny, nezapomeňte je zalít, obzvlášť ty stálezelené. Abyste se vyhnuli zarůstání plevele, mezi rostliny můžete vysypat buď kamínky v podobě drtě či kačírku, nebo mulčovací kůru, která je rovněž různě barevná. Mulč ušetří vláhu a chrání rostliny před případnými mrazíky. V případě, že nemáte čas chodit pravidelně plet, klidně na hrob použijte textilii pod anorganický materiál, která prorůstání plevele zabrání. Máte-li vysazeno, zalito a uklizeno, nezapomeňte zapálit svíčku.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.