Nádherná hosta s obřími listy: T-Rexe můžete pěstovat na vaší zahradě, ale i v nádobě. Málokdo ji zná

Funkie pěstovaly i naše babičky: vy je vážně ještě nemáte?

Hosta, bohyška či funkieSieboldova (Hosta sieboldiana) je nejčastější druh této nádherné trvalky, který v zahradách pěstujeme. Svoji oblibu si rostliny zasloužily hlavně díky tomu, že je lze pěstovat v plném stínu, kde jsou schopny nejen vytvořit krásné listoví, ale dokonce i krásně vykvést. Hosty dorůstají dle kultivaru do výšky kolem 30 až 50 cm a vynikají především svými velkými listy srdčitého tvaru. Listy jsou tuhé, šedozelené, na vrchní straně slabě ojíněné a s oblibou se používají do květinových vazeb. Květy má hosta rovněž krásné, jsou nálevkovité, světle fialové v jednoduchých, těsně nad olistěním umístěných hroznech. Kvete od června do července, jiné druhy hosty až do srpna.

Jak pěstovat hosty: hodně záleží na barvě listů

Hosta miluje vlhko a stín, takže prostor někde pod stromy či keři je pro ni naprosto vyhovující. Ale, málokdo ví, že některé druhy bohyšek vyžadují i slunce a díky této nevědomosti je pak vysadí na nevhodné stanoviště, kde se těmto kráskám vůbec nedaří. Takže, je jednoduché pravidlo, díky kterému budete jasně vědět, kam který kultivar patří. Hosty se sivými listy, bez kresby, vyžadují vždy stín maximálně polostín, ale to spíše jen ve výjimečných případech. Ale hosty s panašovanými listy, buď bíle nebo žlutě, naopak vyžadují slunce, protože jen díky slunci se jejich listy mohou takto vybarvit. Chcete-li si tedy oživit záhon právě díky bohyšce a jejím panašovaným listům, nebojte se a klidně ji vysaďte mezi ostatní trvalky na slunce. Důležité je, že především těm na slunci musíte dopřávat pravidelnou závlahu, bez vody by se jí na slunném stanovišti nelíbilo.

Slimáci hosty milují: záchranou je správný druh

Hosty jsou oblíbené rostliny nejen pro nás, ale s oblibou je na jaře vyhledávají i slimáci, kteří je dokážou zlikvidovat ještě při rašení. Slimáci na jaře hledají vše, co je trochu více šťavnaté, a právě rašící hosta je pro ně to pravé ořechové. Z toho důvodu včas, ještě dříve, než tito slizovití škůdci začnou na našich zahradách úřadovat, nasypte okolo rašících bohyšek z půdy, přípravek Ferramol. Ten, nejen, že se o slimáky již postará, ale neublíží žádnému jinému stvoření, ať již z řad zvířat, tak lidí. Nemějte tedy obavy, že aplikací Ferramolu nějak ohrožujete přírodu. Pokud chcete rostliny ochránit před slimáky po celou vegetaci, především tedy listy, které okusují, vysaďte si hosty s hodně pevnými listy, na které když sáhnete, vypadají jako povoskované. Ty totiž slimákům moc nechutnají, jsou na ně tuhé, naopak hostám s měkkými listy neodolají nikdy.

Obří T-Rex míří do vašich zahrad a i nádob

V sortimentu některých zahradních center se objevil kultivar s příznačným názvem T-Rex. Tento název samozřejmě není náhoda a měl by vystihovat velikost rostliny, která dosahuje úctyhodných 120 cm. Tento kultivar hosty v obřími listy se yvsazuje do stínu, kde je dostatečně vlhko a kvete krásnými, bílými květy. Daří se jí i v květináči, takže T-Rexe můžete pěstovat i v nádobě na balkoně, jen ve stínu a nejlépe v samozavlažovacím truhlíku. Tento kultivar, díky své velikosti, nejlépe vynikne jako solitéra. Ostatní, běžné kultivary se vysazují nejlépe do skupin a k okraji záhonů.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada