Hitem letošních balkonů budou dlouhokvetoucí vějířovky a aztécké zlato: jsou krásnější než muškáty a téměř bezúdržbové

Sanvitálka neboli Aztécké zlato
Info ikona

Sanvitálka neboli Aztécké zlato kvete spolehlivě až do prvních mrazů

Rostliny kvetoucí do prvních mrazů: vsaďte vždy na jistotu

Máte-li již nakoupená semínka zeleniny, abyste si předpěstovali svoji vlastní sadbu, je ten správný čas plánovat dále. Na výsadbu balkonových rostlin je sice ještě dostatek času, ale jak se říká, štěstí přeje připraveným, takže si už teď můžete promyslet, čím letos osázíte okenní truhlíky. Sortiment balkonových rostlin se každým rokem neustále rozšiřuje a je tedy čím dále těžší, si vybrat ty správné rostliny. Hledáte-li druhy, které nevyžadují až tak velkou péči, bohatě kvetou, a to až do prvních mrazů, tou správnou volbou pro vás jsou vějířovky a sanvitálky. Nejsou ještě tak zpropagovány jako muškáty s petúniemi, ale jak je jednou vysadíte, v dalších letech už nic jiného nehledáte. Jsou totiž neskutečně vděčné a krásné.

Vějířovka: krása, která vydrží

Vějířovka (Scaevola aemula) je nenáročná balkonová rostlina, která vytváří převisy až 60 cm dlouhé. Vějířovky mají velmi bohaté a zajímavé květenství široké škály barev a kvete neúnavně od května do zámrazu. Samozřejmě uvítá pravidelné hnojení a závlahu, čímž ještě více podpoříte její kvetení. Vějířovka sice upřednostňuje umístění na slunci, ale přežije i vítr či jiné nepříznivé počasí.

Vějířovka má jednu obrovskou výhodu

Výhodou vějířovky nejsou jen zajímavě tvarované květy, ale především její samočistící schopnost, díky které není nutné odstraňování odkvetlých květů. Vějířovka si, díky své schopnost, pomůže sama. Další výhodou je, že kvete opakovaně, jakmile odkvete, stačí ji seříznout a opět vytvoří květy. Vydrží kvést až do prvních mrazů a hodí se pro pěstování v kombinaci s dalšími letničkami, například již zmíněnou sanvitálkou.

Aztécké zlato patří na každý balkon

Toto označení si vysloužila sanvitálka (Sanvitalia speciosa), která kvete velmi dlouho, opět až do prvních mrazů, často dokvétá i během mrazivých dnů. Málokdo ji ale zná a bojí se ji pěstovat, což je právě v případě sanvitálky velká škoda, málokterá letnička toho může tolik nabídnout. Sanvitálka má kompaktní, mírně převislý růst a v závěsné nádobě roste do přirozeného kulovitého tvaru.

Co sanvitálka potřebuje

Stejně jako většina balkonových rostlin, i sanvitálka uvítá pravidelnou závlahu a doplňování živin, za to se vám odvděčí bohatým kvetením. Stejně jako vějířovka, i sanvitálka má samočistící schopnosti, takže s odkvetlými květy si u ní starosti dělat nemusíte. Dobře se kombinuje s ostatními letničkami, například pro barevný kontrast se pěstuje v závěsné nádobě společně s lobelkami či surfiniemi.

Samozavlažovací truhlíky jsou spásou pro lenochy

Chcete-li pěstovat balkonové rostliny a ohromit všechny kolemjdoucí, musíte je pravidelně zalévat. Pokud jste typ, který na zálivku rostlin věčně zapomíná, nebo prostě nestíhá, vyplatí se vám investice do samozavlažovacích truhlíků, které jsou také jako závěsné nádoby. Pomocí důmyslného systému rostliny získají dostatek vody a díky umístěné rysce rychle zjistíte, zda je třeba vodu doplnit. Samozavlažovací truhlíky lze zakoupit v různých cenových relacích a záleží tak čistě na tom, kolik jste ochotni za něco praktického utratit.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.