Jak důstojně ale i efektně osázet hrob za málo peněz: vysaďte tlustonitník nebo libavku. Vydrží krásné až do zimy

Osázení hrobů
Info ikona

Osázení hrobů je vždy oříšek, nejlepším řešením jsou vždy půdopokryvné rostliny jako je břečťan nebo tlustonitník

Pokud se musíte starat o rodinný hrob, ale nechcete či nemůžete si dovolit věčně utrácet za drahé dekorace, vězte, že to jde i snáze a lépe.

Jakou zeminu použít na hrob: s tím si hlavu až tak nelámejte

Pro výsadbu rostlin postačí běžný substrát, důležitá je kyprá půda bohatá na živiny. Nechcete-li utrácet za substrát, postačí, když půdu na hrobě trochu prokypříte a přidáte trochu kompostu, nejlépe ten z vaší zahrady, tím je půda připravená k osázení.

Kolik vody bude na rostliny třeba: stačí jen krátce po osázení

Vodu potřebují rostliny krátce po osázení, abychom podpořili jejich rychlejší zakořeňování, ale pak už jim často postačí jen vlhkost podzimního vzduchu. Na hřbitovech panuje trochu jiné, vlhčí klima, takže na podzim se s pravidelnou závlahou rostlin nestresujte.

Na hrob použijte štěrk nebo mulčovací kůru: hlavně se vyvarujte bílým kamínkům

Abyste nemuseli plet či právě pravidelně zalévat, vždy povrch hrobu pokryjte nějakým anorganickým materiálem, přičemž se nabízí buď štěrk či různě probarvené drtě, nebo obyčejná mulčovací kůra. Obojí vždy drží vlhkost a brání růstu plevelů, mulče ale musí být dostatečně vysoká vrstva, min. 5cm, jinak plevel poroste dále. Co se týče štěrku, kačírku nebo mramorové drtě, vše je možné zakoupit v 25kg pytlích v hobbymarketech, vy si jen vybíráte frakci (velikost kamínků) a barvu. Jediné, co mohu doporučit, nikdy na hroby nepoužívejte bílé kamínky, protože vlivem vlhčího klimatu, které na hřbitovech je, vám bílé kamínky udrží barvu jen do té doby, než se na ně přichytí mechy a různé nečistoty. Takto bílé kamínky už nevypadají dobře a často se stává, že musíte neustále dokupovat nové a nové kamínky a to moc ekonomické není. Nejlepší barvy štěrku je tedy šedá nebo černá. Mulčovací kůra má navíc tu výhodu, že okyseluje půdu, takže chcete-li na hrob vysadit vřesovcovité rostliny, mulčovací kůra by měla být tou správnou volbou. Bojíte se, že kůra bude poletovat po celém hřbitově? Pak vyzkoušejte kůru kamennou, ta je věčná a velmi dekorativní.

Půdopokryvné rostliny: absolutně nenáročný a funkční pokryv hrobu

Jestliže nechcete každou chvíli řešit a utrácet za nové výsadby rostlin na hroby, nebo vás nebaví pořád plet, zalévat, atd., potom rozhodně vysaďte některou z půdopokryvných rostlin. Velká část z nich jsou stálezelené, takže hrob bude pěkný a upravený po celý rok a vy budete chodit jen zapalovat svíčku. Stálezelené rostliny navíc zpevňují půdu a zabraňují růstu nejen plevelu, ale také náletovým dřevinám, které bývají na hřbitovech problém. Nejčastěji používané půdopokryvné rostliny jsou tlustonitník (Pachysandra terminalis), barvínek (Vinca sp.), bergénie srdčitolistá(Bergenia cordifolia) nebo zběhovec plazivý (Ajuga reptans).

Rostliny odolné proti zimě: vřesovec je jasná volba

Při výběru rostlin na hroby vždy vybírejte takové, které přežijí zimu. Pokud vysadíte trvalky, které zmrznou s prvním mrazíkem, a vy budete muset kupovat další rostliny, je to špatně. Mezi jistoty patří hlavně vřesovce (Erica sp.), přičemž některé kultivary kvetou v lednu a únoru, často pod sněhem, a dále libavka (Gaultheria sp.) s úžasnými, červenými plody a krásně vybarvenými listy.

Přikrytí hrobu na zimu: hlavně v případě nově vysazených rostlin

Tou nejlepší dekorací hrobu v zimě je pokrýt ho chvojím, buď jedlovým, nebo smrkovým. Tuto pokrývku dejte hlavně v případě, že jste na hrob nově vysazovali na podzim rostliny, abyste je ochránili před mrazy.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada