Kvíz: Vyzkoušejte své základní znalosti z ekologie a zjistěte, co všechno jste ze školních lavic zapomněli

Ekologie je věda, která se zabývá studiem vztahů mezi organismy a jejich okolí. Jedná se o vědu, která se mj. zabývá ochranou životního prostředí a mezi její hlavní cíle patří jeho ochrana. I z tohoto důvodu je důležité, abychom měli alespoň základní vědomosti týkající se přírody kolem nás, protože jen díky tomu, že jednotlivým jevům a procesům porozumíme, jsme schopni přírodu lépe chránit. Rovněž je důležité, abychom jednoduchou formou seznamovali s těmito zákonitostmi i děti, které tak získají kladný vztah k přírodě a životnímu prostředí.

 

Co znamená ekologická domácnost?

Abychom mohli říct, že máme ekologickou domácnost, je důležité chovat se ohleduplně a šetrně k životnímu prostředí. Myslet ekologicky znamená, že nebudeme například plýtvat potravinami, budeme poctivě třídit odpad a svůj životní styl přizpůsobíme natolik, abychom prostředí kolem nás zbytečně nezatěžovali.

Jak přispět k ochraně životního prostředí: začít musí každý sám u sebe

Každý z nás musí především začít sám u sebe a chovat se zodpovědně. Znamená to, že například nebudeme neustále nakupovat nové oblečení, omezíme spotřebu masa, budeme se vyhýbat výrobkům s palmovým olejem, spotřebujeme méně papíru, na nákup budeme chodit s vlastní taškou nebo budeme na své zahradě kompostovat. Věcí, které můžete udělat pro zlepšení životního prostředí je mnoho, stačí si jen vybrat, co vám bude vyhovovat a držet se toho. Pokud by každý z nás zařadil alespoň pár položek do svého života, společně pak můžeme dokázat velké věci.

Kvíz otestuje, co všechno jste ze školy zapomněli

V kvízu je uvedeno celkem 10 otázek a vaším úkolem bude samozřejmě zvolit správnou odpověď. Pro sestavení otázek jsme zabrousili do oblasti živé i neživé přírody, ekosystémů či vzájemných vztahů mezi organismy. Jelikož ekologie se vyučuje na základní škole, nejčastěji v 9. ročníku, můžete si své znalosti poměřit s nějakým školákem, který by tyto vědomosti měl mít v malíku. Buďte ale připraveni i na případnou prohru.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada