Jak si vybrat vřes

Nejdříve se ujistěte, že kupujete určitě vřes. Je totiž snadno zaměnitelný s vřesovcem. V obchodech se navíc latinské označení vřesovce (Erika) často uvádí i pro vřes (Calluna).

Vřes kvete na konci sezony

K rozlišení vřesu od vřesovce přitom stačí znát dobu kvetení. Vřesy totiž kvetou koncem léta a na podzim, vřesovce od zimy do konce jara. Pozor ale, nic není stoprocentní. Existují totiž i vřesovce kvetoucí v létě, např. vřesovec čtyřřadý nebo těkavý. Orientovat se však můžete podle toho, že vřes vyžaduje plné slunce, zatímco vřesovec mírný polostín.

Vřesovec pleťový (Erica carnea)
Info ikona

Vřesovec pleťový (Erica carnea, na fotografii) kvete od prosince do dubna, zatímco vřes obecný (Calluna vulgaris) v srpnu až září.

Foto: Shutterstock

Poupata vřesu, která se nikdy neotevřou

Při nákupu vřesů můžete narazit i na tzv. poupatové vřesy, které nikdy úplně nevykvetou a jejich květy zůstanou ve stadiu poupat. Na trhu je najdete nejspíše pod značkami Garden Girls nebo Beauty Ladies – jde o vřesy dvou různých šlechtitelů, jejichž nabídka zahrnuje i poupatové odrůdy. Svými nároky se poupatové vřesy neliší od běžných vřesů. Uvítají plné slunce, výživnou propustnou půdu, která musí být kyselá a mírně vlhká. Na jaře jim dopřejte řez.

Bohaté květy vřesu a jejich životnost

Zohlednit byste měli i plnost květů různých vřesů a s tím související délku kvetení. Chcete-li potěšit včely, vybírejte vřesy s jednoduchými květy. Jejich nevýhodou je ale nejkratší doba kvetení – asi měsíc. Poloplné květy kvetou o trochu déle, ale nejdéle vás budou těšit vřesy s plnými květy – i dva měsíce. Několikaměsíčním kvetením se vyznačují také poupatové vřesy.