Jak zlikvidovat nevzhledný černý bez na zahradě: pozor na kořeny, pomůže vám surovina, kterou máte v kuchyni

Na co je dobrý bez? Léčí hlavně nachlazení

Bez černý (Sambucus nigra) lidově bezinka je keř, který se běžně užívá na různé neduhy. Bezové květy se suší nebo se z nich dělají sirupy či limonády a pomáhají tišit nachlazení, využívají se při horečce a zánětu nosních a čelních dutin. Výborné jsou také jejich smažená květenství, kterým se vždy říkalo „kosmatice“. Jakmile bez odkvete, postupně uzrají černé plody-bobule, které mají rovněž vícero využití. Trhají se až ve fázi plné zralosti, tzn., jakmile mají černou barvu a rovněž se využívají při výrobě sirupů, vín či marmelád. Bobule se dříve používaly jako barvivo na textil a papír. Využito bylo i bezové dřevo, ze kterého se vyřezávaly dýmky a píšťalky.

Bez černý
Info ikona

Ze zralých bobulí se vyrábí výtečný bezinkový sirup a jeho plody milují i ptáci

Jak se zbavit nevzhledné bezinky: pozor na kořeny

Jenže, pokud nemáte v plánu bezinku využít v léčitelství a přerostla vám již přes hlavu, potřebujete se jí zbavit. A to nějak efektivně, rychle a snadno. Pokud je bezinka mladá můžete ji vykopat, hlavně s kořeny. Kořeny jsou totiž velmi houževnaté, a pokud ji jen seříznete u země a kořeny jí ponecháte, vaše práce byla naprosto zbytečná, opět totiž rychle obrazí. V případě, že se jedná o větší strom, který si doposud žil na vaší zahradě svým životem, ručně ji už ze země jen tak nedostanete. V takovém případě povolejte techniku, minibagřík si s ní již poradí a zvládne vyrýt i s kořeny.

Bezinku můžete vypálit nebo vám pomůže jedna surovina, kterou máte v kuchyni

Jestliže vám zbyde po bezince kořen, i v tomto případě můžete z boje odejít jako vítěz. Máte dvě možnosti, buď pařez vypálíte, což musíte dělat v době, kdy bude dřevo trochu vyschlé a ne v době, kdy hrozí riziko požárů. Pařez sice vyhoří pomalu, ale jistě. A pokud se nechcete stát žhářem na své zahradě,vyzkoušejte obyčejnou sůl. Její použití je velmi snadné a věřte, že žádná rostlina nebude nadšená, pokud se se solí dostane do kontaktu. Jednoduše ořežete nadzemní část, co to půjde a to až na pařez. V pařezu pak uděláte vrtačkou několik děr, můžete udělat i pár zářezů pilou, do kterých nasypete obyčejnou sůl, s tou nešetřete. Sůl sypejte pouze do vytvořených děr, ať nepoškodíte okolní rostliny. No a pak už jenom čekáte, sůl se o vše postará. Místo soli se používají i jiné látky, například totální herbicid Roundup nebo třeba benzín. Nicméně ani jednu z posledně jmenovaných člověk nechce mít na zahradě

Bezinky mají magickou moc a nikdy do ní neuhodí blesk

Bezinky jsou opředeny různým tajemstvím a věřilo se, možná i stále věří, že má magickou moc a ze zahrady i od domu odhání zlé duchy. Uvnitř keře prý sídlí duchové a legendy vyprávějí, že koště, na kterém létaly čarodějnice, bylo vyrobeno právě z bezového dřeva. Jiné pověry vypráví o tom, že pokud bezinkový keř políbí nastávající maminka, bude mít její dítě šťastnou budoucnost. Rovněž se traduje, že do keře prý údajně nikdy neuhodí blesk a pokud černý bez člověk porazí, měl by hned vysadit nový, jinak ho postihne velká smůla.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada