Borovici hnědne a opadává jehličí: viníkem může být nejrozšířenější houbová choroba. Preventivní opatření proveďte včas, jinak borovici zahubí

Co je to sypavka

Sypavka borovice je jedna z nejrozšířenějších houbových chorob borovice, která napadá její jehlice. Sypavka může být způsobena různými druhy hub, nejčastěji to ale bývá vřeckatá houba skulinatec borový neboli již zmíněná sypavka borová. První příznaky se na borovicích objevují koncem léta až začátkem podzimu, kdy jim většinou nevěnujeme velkou pozornost a hnědnutí jehlic přisuzujeme třeba dlouhotrvajícímu suchu. Zpočátku vznikají na jehlicích žluté skvrny, které do jara zhnědnou. Takto napadené jehlice pak opadnou. Problém tím ale nekončí, spíše začíná. Na opadlých jehlicích se totiž vyvíjejí tmavá člunkovitá ložiska spor, které jsou roznášené větrem nebo odstřikující vodou a způsobují tak nové infekce jehlic. K vysoce náchylným druhům patří borovice lesní, a především pak stromky mladší než deset let. Houba však napadá i ostatní jehličnany. To, že se jedná o sypavku, a ne třeba nějaké fyziologické příčiny, poznáte dle toho, že jehličí u borovice opadává ve středu dřeviny, u kmene a opad jehličí je náhlý a hromadný.

Co na sypavku borovou

Prevence je vždy tím základním krokem, který vede k nějaké nápravě a platí to zejména u napadení rostlin chorobami a škůdci. Preventivní opatření by nejen u borovice mělo začínat již v lesních školkách, kde jehličnany zapěstovávají. Právě odsud si můžete napadenou borovici donést domů na svoji zahradu a houba se pak rozšíří i na doposud zdravé jedince. Preventivně lze zasáhnout i proti sypavce borové, kdy všechny silně napadené výhony odstřihneme a později odstraníme napadené jehlice na povrchu půdy. Díky tomu zabráníme šíření spor a zabráníme tak masivnímu šíření. Při silném výskytu lze samozřejmě použít chemické přípravky tzv. fungicidy, v tomto případě například přípravky Dithane nebo Champion

Dalším důvodem opadu jehlic bývá voda

Borovice, stejně jako jiné jehličnany, které vyžadují dostatek vláhy i v zimě, kdy není sníh a nemrzne, vyžaduje dostatek podzemní vody. Borovice má dlouhý, kůlový kořen, díky kterému se ke zdroji vody dokáže dostat. Ale pokud voda není, začne borovici žloutnout jehličí a opadávat. V tomto případě tedy není na vině sypavka, ale pouze nedostatek vody. Právě nedostatek vody je také často důsledkem hromadného vysychání borových lesů, kdy se lidé mylně domnívají, že tam řádí houbová choroba.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada