Vytvořte úžasné vánoční dekorace: vyznejte se v aranžovacích hmotách a vyzkoušejte i ty barevné, které jsou velmi efektní

Nejčastěji používaný plast ve floristice

Ve floristice je používání aranžovacích hmot každodenním chlebem, prozatím totiž nikdo nevymyslel jinou alternativu, jak rostliny v nádobě uchytit a zároveň jim prodloužit životnost. Aranžovací hmota je tedy tím nejčastějším a nejdůležitějším pomocným materiálem a na trh je dodává firma Oasis. Starší název pro aranžovací hmotu je také piaflor a toto označení se občas ještě používá. Existují celkem tři druhy aranžovací hmoty, přičemž nejvíce budete při vašem tvoření používat dvě z nich. Při jejím výběru je důležité si ujasnit, zda budete vytvářet aranžmá ze živých či sušených rostlin.

Aranžovací hmota pro živé rostliny během minuty nasákne dva litry vody

Ať již se chystáte vyrábět vánoční svícen nebo vypichované aranžmá ze živých rostlin, vždy musíte zakoupit zelenou, aranžovací hmotu. Je to vypěněná a následně vytvrzená pryskyřice, do které se vmísí aditiva, jež umožňují její následné nasátí vodou do celého objemu hmoty. Hmota se vyrábí ve velkých blocích, které se pak řežou na standardní kvádry o velikosti zhruba 23x11x8 cm, nebo jsou v různých tvarech jako kužel, koule, věnec. Je poměrně křehká a snadno dojde k jejímu mechanickému poškození, toho se vyvarujte, pro aranžování musí být celistvá. Aranžovací hmota ulehčuje práci s řezanými květinami, zabezpečuje pevné uchycení rostlin, optimální zásobení vodou a je rychle nasáklivá (během jedné minuty pojme celá cihla dva litry vody). Pro profesionální floristy se tato aranžovací hmota ještě dále rozděluje dle pevnosti a dle toho, jak pevné a silné stonky rostlin budete používat. Ve vašem případě ale budete nejčastěji používat označení Oasis Florex.

Jak správně nechat nasáknout hmotu vodou

Velká chyba se dělá ve chvíli, kdy chcete nechat nasáknout hmotu vodou. Nikdy ji nesmíte ve vodě tlačit na dno, nebo ji dokonce něčím zatěžkat. Její nasáknutí tím neurychlíte, naopak, tím, že ji ponoříte, se v hmotě vytvoří bubliny, suchá místa, která nejsou zásobená vodou a jakmile do takového místa zapíchnete stonek květiny, okamžitě usychá, protože nebude mít vodu. Takže nejlépe bude, když vezmete vhodnou nádobu s vodou, aranžovací hmotu položíte volně na hladinu a necháte samovolně klesnout ke dnu, celé to trvá asi minutu.

Pěnová aranžovací hmota pro sušené rostliny

Jinou hmotu si zakoupíte v případě, že chcete vyrábět aranžmá ze sušených rostlin, nebo i mechové obrazy. Tato hmota je nejčastěji šedé barvy, ale není to podmínkou a jsou stejné velikosti i tvarů, jako aranžovací hmota pro živé rostliny. Tato hmota je ale velmi tvrdá, nerozpadavá, odolná vůči vlhkosti a nikdy nepoutá vodu. Zabezpečuje pevné uchycení sušeného rostlinného materiálu, nejčastěji pomocí tavné pistole. Hmotu lze krájet na různé kusy a ty nalepit k jakékoliv podložce.

Barevné aranžovací hmoty se nikdy nezakrývají

Při aranžování je vždy důležité, květinami či jiným materiálem, zakrýt obě dvě hmoty. Jiná situace ale nastává v případě třetího druhu aranžovacích hmot, známých jako Oasis Rainbow. Tento druh hmoty je vyrábí v široké škále barev, je dobře nasáklivá pro vodu a je určena především pro řezané květiny. Pokud ji ale nenamočíte, lze ji použít i pro práci se sušenými rostlinami. Vyrábí se v různých tvarech, jednak klasická cihla, jako dvě předchozí, různé tvarovky jako jsou srdíčka, koule, čtverce, kostičky či jako sypký prášek, který se využívá jako výplň do skleněných nádob. Barevná aranžovací hmota je velmi atraktivní a celému aranžmá dodá neskutečný šmrnc, nicméně je také ve srovnání s běžně používanými hmotami mnohem dražší. Právě z důvodu větší finanční náročnosti se nikdy nezakrývá, není totiž důvod, je velmi dekorativní.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada