Přilákejte na zahradu škvory, zbaví ji mšic

U nás je nejčastěji k vidění škvor obecný (Forficula auricularia). Je velký asi centimetr až dva, má hnědou až načervenalou barvu, na hlavě dvě tykadla a na konci zadečku obávané klíšťky (nic vám jimi ale neudělá, údajné štípnutí prý nebolí). Pod krátkými krovkami schovává složená křídla – málo se to ví, ale škvor dokáže i létat. Dělá to ovšem jen výjimečně, mnohem častěji se přesunuje po svých šesti končetinách.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Domek pro škvory z květináče
Info ikona

Domeček pro škvory zavěste tak, aby se do něj jeho nájemníci snadno dostali.

Foto: Shutterstock

Méně známou skutečností je i fakt, že se samičky škvorů starají o nakladená vajíčka až do vylíhnutí larev a následně i o potomky, dokud si nezvládnou obstarat potravu sami. Což je u hmyzu, který nevytváří společenství, neobvyklé. 

Kde škvoři žijí a čím se živí

Škvoři jsou aktivní hlavně v noci. Přes den se schovávají pod listy, kameny, ve škvírách stromové kůry, pod dřívím, ukrývají se v různých spárách, štěrbinách... všude tam, kde je temno a vlhčeji (i pod mokrým hadrem). V noci pak vyrážejí na lov. 

Škvoři jsou všežravci. Znamená to, že nepohrdnou ani rostlinami, jejich květy, listy nebo třeba ovocem (velké škody ale nepáchají). Mají-li ale k dispozici živočišnou potravu (drobný hmyzmšice, svilušky, roztoče – a jeho vajíčka), upřednostní ji. 

Proč a jak přilákat do zahrady pestřenky

Jak vyrobit domek pro škvory 

Pokud jste se tedy rozhodli pozvat na zahradu škvory, připravte si hliněný květináč a postavte jim jednoduchý příbytek. Postup je následující: odtokovým otvorem v květináči nejprve provlékněte provázek a nechte ho zatím volně ležet. Květináč naplňte vhodným materiálem (slámou, senem, vlhkým mechem, dřevitou vlnou atp.). Vypadnutí materiálu zabráníte obalením a připevněním králičího nebo jiného hustého pletiva, příp. juty k dolní části květináče (té široké). 

Nyní na spodní konec provázku, který prochází celým květináčem, materiálem uvnitř i pletivem, přivažte dřevěný kolík, klacík, zkrátka dřívko. Za horní konec provázku zatáhněte (přitáhnete tak dřívko k pletivu) a celý „škvoří domek“ zavěste do koruny stromu (nebo kamkoli jinam). Květináč nakonec přitáhněte k větvi nebo kmenu stromu, po němž se škvoři dostanou do domku. 

Proč a jak dodat včelám na zahradě vodu

Co s přemnoženými škvory 

Škvoří domek má tu výhodu, že ho můžete na zahradě přenášet z místa na místo, podle toho, kde se mšice zrovna vyskytují. Při velkém výskytu mšic si jich rovnou pořiďte víc. 

V případě, že to s domky pro škvory přeženete a škvorům se na vaší zahradě zalíbí tak, že na ně budete narážet na každém kroku, nezoufejte. Pomoc je snadná. Tak jako jste je nalákali do zahrady, tak je z ní i odstraníte. Ráno jednoduše odneste škvoří úkryty na vhodné místo, kde se bude škvorům dařit, třeba na mez za vesnicí, na kraj lesa apod., a škvory z nich přesuňte do přírody. Případný nadbytek škvorů srovnají do rovnováhy také ptáci, ještěrky, žáby nebo vosy, a to jak v přírodě, tak u vás na zahradě (když jim dáte šanci).

Máte už vlastního čmeláka?

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada