REKLAMA
REKLAMA

Proč nemáme rádi vosy?

REKLAMA
REKLAMA

Nejčastěji se setkáváme s vosou obecnou a sršní obecnou. Většina z nás zná vlastně jenom tyto dva druhy. Oba patří ke společensky žijícím druhům, kterých je zhruba necelých 70, zatímco samotářských je přes 75 tisíc. Žihadlem přitom bodá jen jedno procento všech druhů vos. 

Co o nich nevíme

Důvodem naší nevraživosti vůči vosám je tedy možná neznalost. Kolik lidí například ví, že vosy jsou stejně užitečné jako včely? Květy přece opylují stejně jako ony. Je pravda, že nevyrábějí med, ale zase se živí hmyzem, kterým je na obtíž nám i rostlinám  regulují tak škůdce a příp. přenašeče chorob a udržují v přírodě rovnováhu. 

Vosy na švestkách
Info ikona

Kromě žihadel mají vosy ještě jednu nectnost. Při sání šťávy z ovoce mohou do ran v plodech zanášet moniliózu. 

Člověka vosy běžně neobtěžují. Láká je však vůně jídla, pití, parfému... Dospělé vosy se živí nektarem, mají rády sladké, a proto je přitahuje zralé ovoce, džus nebo zmrzlina. Larvy vos se ale živí hmyzem. Vosí dělnice pro ně vytrvale loví mouchy a housenky, které pak nosí po kouskách do hnízda. O jejich užitečnosti tudíž není pochyb. 

Ze života vosy 

Vosa obecná patří k nejznámější sociálně žijící vose. Hnízdo si buduje v podzemí nebo různých dutinách na stromech, ale i v kůlnách či domech. Zimu přečkává pouze oplodněná královna (velká necelé 2 cm). Na jaře začne stavět z rozkousaného dřeva a slin kulovité hnízdo, které vypadá jako z papíru. Do hnízda klade vajíčka a krmí vylíhlé larvy, z nichž vzniknou první dělnice (velké necelých 1,5 cm). Ty následně přebírají stavbu hnízda i krmení dalších larev za královnu, takže ta už jen klade vajíčka. Během sezony se v jednom hnízdě mohou vylíhnout tisíce dělnic.

Vosa a zmrzlina
Info ikona

Vosa je mlsná zlodějka, ale svůj lup vykoupí množstvím uloveného hmyzu.

Koncem léta či začátkem podzimu se vylíhne i nová pohlavní generace. Samečci oplodní mladé královny a oplozené samičky si najdou úkryt k přezimování. S nástupem zimy se společenstvo vos rozpadá, stará královna umírá a postupně dožívají i dělnice. 

Jak s nimi žít 

Běžně vosa na člověka zaútočí pouze v případě, kdy se cítí ohrožená. Nemávejte proto kolem sebe rukama – vosa přiletí a zase odletí. Zbytečně je také nelákejte nevypitými nápoji, nesnězeným jídlem atd. atd. 

Co si však počít, máte-li na zahradě vosí hnízdo? Když teď víte, že každé hnízdo vos s koncem sezony zaniká, zkuste to s ním vydržet. V zimě pak dané místo či dutinu zabezpečte tak, aby si v něm na jaře mladá vosí královna nemohla založit hnízdo nové. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA